V úterý v Ostravě zasedal zastupitelský klub ANO, aby se rozhodl o preferované koalici do vedení města. Jasné stanovisko z řad nejsilnějšího politického klubu (aktuálně 13 zastupitelů) ale dosud nezaznělo.

„Náš vyjednávací tým informoval členy klubu o tom, s kým se sešel, o čem jsme se bavili, na čem jsme schopni se s potenciálními partnery shodnout,“ řekla Deníku předsedkyně zastupitelského klubu ANO a členka vyjednávacího týmu Hana Tichánková.

Zleva Martin Bednář, ostravská radnice, Tomáš Macura.
Nesouhlasím, že vymřeme! Bez frází s Martinem Bednářem o vztahu primátora k ANO

Kandidátka hnutí na primátorku Ostravy také dodala, že druhé kolo jednání se uskuteční až po Velikonocích, do té doby si klub utříbí preferovanou podobu koalice, obdobně tak budou činit i další strany a hnutí. „Po svátcích už se sejdeme jen s některými,“ podotkla Tichánková.

Současný počet mandátů
v zastupitelstvu Ostravy:
ANO 13
Spolu 9
Ostravak 8
Nezařazení 8
SPD 7
Starostové 4
Piráti 3
Ostravská levice 3

Už v pondělí zasedalo oblastní předsednictvo ANO, které řešilo návrhy na vyloučení z hnutí u těch členů, kteří zastupitelský klub v uplynulých dnech opustili. A to vedle Tomáše Macury, Zuzany Bajgarové a Roberta Čepa, kteří vystoupili z ANO na vlastní žádost, jmenovitě Kateřiny Šebestové, Maxima Pachomova, Karla Malíka, Miroslava Otiska a Ondřeje Němečka (všichni členy zastupitelského klubu Nezařazení).

Všichni byli pozváni, aby své jednání obhájili. Dorazil jediný. „S panem Němečkem jsme mluvili, jako jediný přišel obhájit své postoje, proto zatím nebyl navržen na vyloučení z hnutí ANO,“ upřesnila Tichánková, podle níž je probíhající proces jen formalita, návrh na vyloučení očekává u všech jmenovaných.

Vizualizace koncertní síně v Ostravě.
Koncertní síň pro Ostravu má stavební povolení. Jak zareagují politici

Návrhy budou následně postoupeny na krajské předsednictvo a posléze na centrální předsednictvo do Prahy, kde bude vynesen „rozsudek“. I ten se zdá být jen formalitou.