Neděle totiž není v Polsku běžným dnem pro nákupy. Už několik let jsou obchody běžně otevřené jen do soboty. V zákoně je celkem dvaatřicet výjimek, dostaly ji například lékárny, čerpací stanice nebo pekárny. Je ale pouze pár nedělí v roce, kdy si lidé mohou na nákupy za hranice zajet i v závěrečný den v týdnu. Poslední neděle v tomto roce, kdy se obchody otevřou veřejnosti, bude právě tento víkend 17. prosince.

Hlavním hitem trhů v polském Zabełkówě bylo dušičkové zboží
PŘEHLED CEN: Lidé z Ostravy berou trhy v polském Zabełkówě útokem. A nejen oni

Tento rok byly kolem „nákupních nedělí“ v Polsku spekulace. Zpravidla se zde mohou obchody zákazníkům otevřít dvě neděle před Vánocemi. V praxi by to ale vypadalo, že by bylo otevřeno 17. a přímo na Vánoce 24. prosince. Na poslední chvíli se proto data upravila a podle novely zákona si v Polsku mohli lidé nakoupit už 10. prosince a poslední možnost bude právě i tento víkend.

VIDEO: Někteří Češi „nakupují" v zahraničí ostudným způsobem

Zdroj: Twitter @Thepolandnews

Možnost nakupování i v neděli využívají ti, kteří do Polska míří například za levnějšími vánočními dárky, nebo chtějí nakoupit levnější potraviny pro svůj štědrovečerní stůl.

K tématu Svatomartinská husa. Snímek Kaufland, Orlová, 3. 11. 2023
Svatomartinské hody doma? Kde a za kolik koupíte husu v Ostravě a v Polsku

„Před Vánocemi jezdíme do Polska každý rok. Mají tam levnější maso, takže ho nakoupíme na celé svátky,“ uvedla Marie Sýkorová, která z Ostravy do Polska jezdí pravidelně jednou za měsíc. Kromě potravin, ale lidé do Polska míří například za levnějšími pohonnými hmotami nebo i elektronikou.

„Letos jsme si v Polsku koupili i umělý vánoční stromeček. U nás vyšel stejný typ o 500 korun dráž,“ dodala důchodkyně.