Od sto padesáti do dvou tisíc dvě stě padesáti korun. To jsou krajní částky, které zaplatí lidé v Ostravě ve formě poplatku za psa. Povinnost musí splnit do konce března. Respektive alespoň první splátku, pokud je částka vyšší a chovatel se domluví s úřadem na splátkách.

Nejvíce platí ti, kdo se svým pejskem bydlí v bytě nájemního domu. Mnohem méně, pokud obývají dům rodinný. Částka se také může lišit za psa seniora nebo podnikatele. Nebo pokud chovatel vlastní psů více. A rozdíl může být více než citelný. Jednotlivé obvody si mohou jejich výši stanovit samy.

Za poplatek sáčky

Například v Mariánských Horách a Hulvákách je evidováno 975 psů. Za jednoho „panelákového" zaplatí majitel 1300 korun a za každého dalšího 1950 korun. V rodinném domku 120 a 180 korun. „Každý, kdo za svého čtyřnohého kamaráda poplatek řádně zaplatí, si může na mariánskohorské radnici vyzvednout zdarma sáčky na psí exkrementy," říká zdejší radní Patrik Hujdus. Jak doplnil, jsou ale lidé, kteří neplatí nic pokud mají psa mladšího než tři měsíce nebo jsou držitelé průkazu ZTP-P.

A podobné je to i v ostatních městských obvodech. S tím rozdílem, že částky se mohou lišit. Maximálního možného poplatku tedy 1500 korun za psa „bytového" a 2250 korun za každého dalšího psa v bytě, využívají čtyři městské obvody Poruba, Jih, Slezská Ostrava a Svinov.

Deset milionů ročně

„Příjem z místního poplatků ze psů je příjmem městských obvodů," vysvětluje mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

A nejde o zanedbatelný příjem. Za celé město se každoročně jedná o částku převyšující deset milionů korun. Loni bylo v Ostravě registrováno na 21 tisíc psů. Od letošního roku si však mohou od této povinnosti oddechnout občané Vítkovic, kteří „bydlí na úřadě". Zatímco zdejší občané zaplatí od dvou set do 1500 korun, oni budou nově od poplatku za psa osvobozeni.

Vymáhání stojí více

„Jsou to lidé, kteří mají na úřadě jen úřední adresu, ale většinou jsou k nezastižení," vysvětlil starosta Vítkovic Petr Dlabal, proč se radnice k tomuto kroku odhodlala. Papírování a náklady na vymáhání totiž bývají vyšší než samotný poplatek. „Tyto pohledávky jsou téměř nevymahatelné," doplnil starosta. Navíc počet lidí, kteří ve Vítkovicích „bydlí" na úřadě, roste. Zatímco před dvěma lety jich bylo kolem osmdesáti, nyní už kolem sto dvaceti.

Zcela opačně, shodou okolností také od letošního roku, zareagovali v Nové Vsi. Zde naopak nově i lidé s bydlištěm „na úřadě" za psa platit budou.