Města a obce přitom vybrané peníze ve svých pokladnách často ani nezaregistrují, protože tvoří jen malou část rozpočtu. Mnozí podnikatelé jsou s výší poplatků nespokojeni, radní ale tvrdí, že se jim peníze mnohonásobně vrátí zpět díky investicím obcí do rozvoje turistiky, vyplynulo z ankety ČTK.

Například manželé Schrammovi, kteří provozují městský kemp v Budišově nad Budišovkou na Opavsku, platí za každého rekreanta denně cekem 11 korun. "Na to, co Budišov nabízí, jsou poplatky příliš vysoké. Radnice vydává propagační materiály města, ale o propagaci kempu se musíme postarat sami," řekli. Radní Budišova s jejich názorem nesouhlasí. "Kemp propagujeme na internetu i ve většině informačních materiálů. Navíc všechny peníze vybrané za nájem investujeme do rozvoje areálu. Zavedli jsme tam plyn, postavili hřiště na minigolf, sportoviště i kuchyňku. A teď připravujeme peníze na zavedení kanalizace," zhodnotil pomoc města starosta František Vrchovecký.

Také v podbeskydském Frenštátě pod Radhoštěm je denní taxa ubytovacích a rekreačních poplatků podle některých podnikatelů příliš vysoká. "Za dospělou osobu platím 14 korun, to se mi zdá neúměrně vysoké. Ani nevím, na co se ty peníze potom používají," řekl Jaromír Naleraj z rekreačního zařízení Liščí mlýn. Provozní z hotelu Čeladenka v Čeladné na Frýdecko-Místecku, jež odvádí obci za dospělého hosta denně 19 korun, by od obce očekávala větší pomoc například při propagaci hotelu.

Podobný názor mají i další podnikatelé, které ČTK oslovila, kvůli obavám z možného postihu radnice ale nechtěli své názory veřejně prezentovat.

Část hoteliérů si však na poplatky nestěžuje. Například provozovatelé kempu v Ludvíkově na Bruntálsku, kteří platí za hosta denně celkem 16 korun, považují částku za přiměřenou. "Obec se snaží tyto prostředky využít na svůj rozvoj a investuje také do zařízení, jež využívají i naši hosté. Vybudovala například hřiště na malou kopanou a dětské hřiště, do budoucna se počítá i s odpočinkovou plochou pro turisty a cykloturisty," řekl správce kempu Antonín Břenek.

Nejspokojenější jsou ale hoteliéři například z Ostravy nebo Příbora na Novojičínsku, po kterých radnice žádné poplatky nechtějí.

Podle odborníků je vybírání poplatků za příjezd turistů obecně správné a funguje ve většině evropských zemí. "Otázkou je, jestli je obec vkládá zpět do podpory cestovního ruchu. Provozovatelé rekreačních zařízení by měli vědět, jak radní s těmito prostředky hospodaří," řekl ČTK odborník na cestovní ruch Vladimír Vavrečka ze společnosti Destinační management Moravsko-Slezský.

Každá obec si může určit výši poplatku za lázeňský nebo rekreační pobyt vlastní vyhláškou, maximum je přitom 15 korun za den. Ze zákona je nemusí platit děti a senioři. Dalším poplatkem, který může obec vybírat s nejvyšší denní taxou čtyři koruny, jsou poplatky z ubytovací kapacity.

Výše rekreačních a ubytovacích poplatků + dopad na rozpočty

Obec Rekreační poplatek(1) Poplatek z kapacity (2) Příjmy z poplatků /Kč Rozpočet obce /mil.Kč

Frenštát p.R. 10 4 190.000 240

Krnov 0 3 162.000 470

Čeladná 15 4 306.000 65

Budišov n.B. 7 4 19.000 120

Ludvíkov 10 2 116.000 5

(1) Poplatek za lázeňský nebo rekreační pobyt

(2) Poplatek z ubytovací kapacity

Zdroj: rozpočty obcí