Spíše než uspět v soutěži však chtěl dobrou známku z domácího úkolu.

„O soutěži jsem se dozvěděl od své třídní učitelky paní Kuchařové, která nám slohovou práci zadala jako domácí úkol. Mohli jsme si zvolit dvě témata, jedno z historie a druhé psaní dopisu. Přemýšlel jsem o stylu dopisu asi tři dny," uvedl pro Deník mladík.

Porotu Světová poštovní unie, která soutěž organizuje, zaujal především tím, že svůj dopis adresoval nikoliv člověku, ale řece. Námětem letošního ročníku soutěže bylo s odkazem na právě probíhající Mezinárodní rok vody, vysvětlení proč je voda vzácným zdrojem. „Myslel jsem si, že mnoho studentů bude psát konkrétní osobě, mne napadlo napsat přímo vodě řeky a popsat jí, jak je pro nás lidi důležitá. A proč Odra? Je to řeka v jejíž blízkosti vyrůstám a při svých sportovních aktivitách často běhám v rezervaci Polanecká Niva, kde Odra protéká," řekl Korčák.

O umístění v republikové soutěži se dozvěděl asi měsíc po napsání slohové práce. „Výsledek mezinárodní soutěže jsem se pak dozvěděl od ředitelky České pošty. Velmi mě překvapil už proto, že jsem svou práci nepsal jen pro soutěž, ale hlavně pro dobré ohodnocení mé učitelky z českého jazyka," upřesnil výherce s tím, že byl velmi překvapen a nemohl tomu uvěřit.

Prozatím neví, zda se psaní bude věnovat do budoucnosti. Po prázdninách nastoupí na střední školu technickou a dopravní v Ostravě, a tak jeho volný čas bude náležet spíše pilnému studiu a také jeho největšímu koníčku, házené. „Účast v dalším ročníku zvážím, psát dopis vysvětlující, jak může hudba ovlivnit životy, však zní zajímavě.

Celé znění dopisu:

Daniel Korčák se svým dopisem porazil jeden a půl milionů mladých dopisovatelů z šedesáti zemí světa.

Pro zvětšení na něj klikněte.