Nemocnice na Ostravsku ohlásily za loňský rok rekordní porodnost. Na bližší sociální analýzu je zřejmě ještě brzy. Jisté je však jedno, na svět se dere nová generace, které můžeme říkat třeba „coviďátka“.

„Na Gynekologicko-porodnické klinice Fakultní nemocnice Ostrava se loni narodilo 2619 dětí, což je nejvíce za posledních pětadvacet let,“ uvedla mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) Petra Petlachová.

Za nárůstem porodů podle zástupců FNO stálo několik faktorů.

Duly

„Myslím si, že na ten rekordní počet porodů má vliv několik faktorů. Postavili jsme se za to, aby v době přísných proticovidových opatření mohli být u porodu a bezprostředně po něm otcové, aby mohly na porodní sál i duly (- od slova doula, řecké slovo označující ženu, která o někoho pečuje. Používá se pro speciálně vyškolenou ženu, která poskytuje především psychickou, ale i fyzickou oporu novorodičce. Nelze zaměňovat s porodní asistentkou - pozn. red.)," uvedl přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky FNO Ondřej Šimetka.

Třetí dítě porodila v závěru minulého týdne Linda Grašarová z Ostravy. Šlo o tisící dítě narozené v letošním roce ve Vítkovické nemocnici. Maminka i syn Alexander se v pondělí 20. září 2020 odpoledne vydali na cestu domů.
Zběsilá jízda, pak slavnostní tisící porod. Když rodí Grašarovi z Ostravy

„Intenzivně komunikujeme s našimi rodičkami jednak přímo, a jednak cestou naší facebookové stránky, která má největší dosah v Česku. A další důležitou skutečností je stálá přítomnost fyzioterapeutky, za kterou na kliniku přijíždějí rodičky z celé republiky,“ dodal lékař.

Opět Grašarovi

Také ostravská Vítkovická nemocnice hlásí vysoký počet novorozenců. V roce 2021 přišlo v porodnici nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice na svět 703 holčiček a 757 chlapců, což je v rámci českých soukromých porodnic dlouhodobě nejvyšší počet,“ uvedl mluvčí zdravotnického zařízení Adam Knesl.

Vánoční výzdoba před Novou radnicí v Ostravě zmizela.
OBRAZEM: Velký dar před Novou radnicí v Ostravě zmizel. Emoce zůstávají

Ve Vítkovické nemocnici vloni v září rodila i Linda Grašarová, kterou zde velmi dobře znají. Zdravotníci mají v paměti její dramatický příjezd ze září 2019. Do nemocnice s ní tehdy na poslední chvíli přijel manžel Miroslav, který cestou autem porušil snad všechny dopravní předpisy.

Porod syna proběhl bezprostředně po příjezdu na příjmu gynekologicko-porodního oddělení. Loňský zářijový porod byl pod kontrolou, přesto byl příchod dalšího potomka opět výjimečný. Šlo totiž v roce 2021 o jubilejní tisící porod ve Vítkovické nemocnici.

Porodnice MNO:

„Coviďátka“ přicházela na svět i v Městské nemocnici Ostrava. „V loňském roce se v naší porodnici narodilo 1323 miminek – 658 chlapečků a 665 holčiček. Matějové, Tobiášové nebo Emy stále vedou žebříček oblíbených jmen, ale některá miminka dostala i jména méně obvyklá, jako třeba Lotka,“ uvedla mluvčí nemocnice Andrea Vojkovská.

Ilustrační foto.
„Pirát“ v Ostravě vezl rodící ženu. Za divokou jízdu se na Facebooku omluvil
Návrat k sexu po porodu chce čas
Ne, ještě nic nebude. Návrat k sexu po porodu chce čas