Členové poroty zařadili přestavbu jatek do finálové pětice v kategorii Architektura, na samém začátku soutěže vybírali celkem z 362 nominovaných projektů. Deník o tom již informoval zde. Porotci rozhodnou o vítězi 25. dubna 2024. Slavnostní ceremoniál s vyhlášením hlavní ceny a zahájením výstavy finalistů se bude konat v květnu v Miesově pavilonu v Barceloně.

Rekonstrukce jatek v časosběrném videu

Zdroj: Youtube

Ostravský primátor Jan Dohnal připomněl, že konverze jatek v galerii už nyní dostala Ostravu mezi elitu současné evropské architektury.

„Postup mezi finalisty je událostí se značným mezinárodním přesahem. Neexistuje jiná tuzemská stavba, která by se do dnešních dnů objevila byť jen v užším výběru ceny, natož pak v jejím finále. Pro Ostravu jde v neposlední řadě o důkaz, že sázka na zajímavé a neotřelé architektonické projekty byla správným krokem. Staveb zásadního významu, které zkrášlí tvář města, aniž by narušily jeho charakter, bude postupně přibývat, a právě ony se v budoucnu stanou jasně viditelnou součástí ostravské identity," uvedl doslova primátor.

Norbert Lichý, Pan herec, na kterého se nezapomíná.
Boduje i z divadelního nebe! Bertík Lichý získal cenu in memoriam

Přestavba historických městských jatek zahrnuje léta 2020–2022. Za její podobou stojí studio KWK Promes polského architekta Roberta Konieczného a nese prvky tzv. moving architecture. Prostřednictvím jedinečných otočných stěn se mění samotné prostorové vnímání interiérů, což zároveň více přibližuje návštěvníka jak stavbě, tak i samotným výstavám.

Tento úspěch zvýšil také návštěvnost galerie PLATO, která v objektu bývalých jatek sídlí. Mezinárodní výstava s názvem „Uprchlá, našel skrýš, stále uniká" proto byla prodloužena o celý týden a navštívilo ji přes 8000 zájemců, a to včetně sedmičlenné poroty celé soutěže.

Exkluzivní rozhovor s primátorem Janem Dohnalem.
Bazaly, Palác, koncertní síň... Zpověď primátora Ostravy Jana Dohnala pro Deník

Členové mezinárodní jury, kteří postupně navštíví osobně všechny nominované finalisty, v neděli 17. března využili možnost vidět budovu PLATO v běžném provozu. Porotci se rovněž setkali s autorem návrhu projektu, Robertem Konieczným a jeho týmem, ředitelem městské galerie PLATO Markem Pokorným, primátorem města Janem Dohnalem a dalšími zástupci Ostravy.

K tématu

Cena Evropské unie za současnou architekturu – Cena Miese van der Rohe je udělována jednou za dva roky. Hodnotitelé vybírají stavby na území starého kontinentu, projektované architekty z evropských zemí (tedy nejen zemí EU).

Poprvé byla cena udělena v roce 1988, naposledy – roku 2022 – ji obdržela britská architektonická kancelář Grafton Architects za stavbu Town House na Kingstonské univerzitě.