Poruba je ve slezské části Ostravy. První písemná zmínka o ní pochází z roku 1393, má tedy letos šest set dvacet let. Patřila původně k Opavskému knížectví. Jméno je odvozeno od slova porub, místa vzniklého po vykácení stromů. Majitelem Poruby se později stal Ondřej Bzenec, který si zde nechal v roce 1573 vystavět zámek. V roce 1720 získal Porubu hrabě Ondřej Vlček z Dobré Zemice, který obec připojil ke klimkovickému panství. Obyvatelstvo vesničky se na počátku 18. století živilo výhradně zemědělstvím, bylo zde dvacet dva sedláků, dvacet jedna zahradníků (tedy malých rolníků), jeden mlynář a krčmář.
Hrabě Vlček byl tvrdý pán, který vyžadoval nesnesitelné robotní povinnosti. A vymáhal je tak nelítostně, že to vedlo k nepokojům a odepření robotování. Rebelie byla potlačena, deset sedláků zatčeno a vsazeno do vězení.
Válečné škody
Průmyslový rozmach Ostravska se Poruby ve větší míře nedotkl, zachovávala si zemědělský charakter, byla zde jen továrna na nábytek Ignáce Blažeje. V polovině dvacátých let minulého století zahájila provoz místní dráha Svinov Vřesina, která byla v roce 1927 prodloužena do Kyjovic. Wilczkův (jméno si poněmčili) porubský velkostatek byl při pozemkové reformě zčásti rozparcelován. Při záboru v roce 1938 byla Poruba připojena k Německu jako součást Sudetské župy. Osvobozovací boje v roce 1945 obec silně poškodily. Shořelo třicet budov a továrna na nábytek. Celkové škody představovaly třicet sedm milionů předválečných korun.
Nová Ostrava
Významným mezníkem v dějinách obce bylo rozhodnutí komunistické vlády z roku 1951 vybudovat na místním katastru město nazvané Nová Ostrava. Mělo zde bydlet celkem sto padesát tisíc obyvatel. Tehdejší ministr průmyslu Gustav Kliment při návštěvě Ostravy prohlásil: „Architektura Nové Ostravy musí být socialistická obsahem i formou." Stavební koncepce, která pak byla přijata, se dnes nazývá stalinským historismem nebo také sorelou socialistickým realismem.
Hlavnímu bulváru protínajícímu střed Nové Ostravy měla dominovat socha J. V. Stalina. Divadla, kina, koncertní síně, muzea, sportoviště a stranické sekretariáty měly mít obrovské rozměry. Bulvár měl začínat u svinovského nádraží a končit v místě, kde je dnes Vysoká škola báňská Technická univerzita. V roce 1957 byly k Porubě připojeny obce Třebovice a Pustkovec a samozřejmě původní Stará Poruba. Později sem byl začleněn i Martinov. Nový městský obvod měl naráz dvacet pět tisíc obyvatel.
Zvláštní architektura
První představy o novém městě pomáhal vytvářet architekt Boris Jelčaninov. Známý blok zvaný Oblouk je kopií budovy admirality na Palácovém náměstí v tehdejším Leningradu. Blok zvaný Věžičky s unikátní sgrafitovou výzdobou byl dokončen v roce 1955. Domy jsou zachovány v téměř původní podobě včetně základních prvků, jako jsou dveře, okna, zábradlí, balustrády, arkýře a fasády. Nejcennější výzdobu však představují figurální sgrafita.
Právě tyto domy z poloviny padesátých let jsou dnes památkově chráněny. Jde o objekty po obou stranách bulváru (od rondelu), kde najdeme nad atikami sochy v antickém pojetí. Pozoruhodné jsou také bloky za Obloukem, tedy na Nabřeží protifašistických bojovníků. Pravda ale je, že nejcennějšími chráněnými památkami takzvaného socialistického realismu jsou zejména bloky domů zvané Věžičky a již zmíněný Oblouk. U nich má rozhodující slovo Národní památkový ústav v Ostravě společně s Útvarem hlavního architekta města Ostravy. Ostatní vyznačené objekty patří mezi doplňující a vytvářející specifický charakter.
VÍCE ČLÁNKŮ Z HISTORIE OSTRAVY A OKOLÍ NAJDETE PRAVIDELNĚ V TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ MORAVSKOSLEZSKÉHO DENÍKU.
Moravskoslezský deník na svém webu nezveřejňuje celý obsah novin a celé znění všech článků. Ucelené zpravodajství z regionu, České republiky i zahraničí, kultury a sportu, a také rubriky zábavy, osobní inzerce nebo speciální přílohy najdete v tištěném vydání nebo ve zlevněné předplacené internetové verzi.
Aplikaci e-paper najdete ve spodní části těchto webových stránek. Deník v plném znění takto můžete po připojení číst kdykoliv a kdekoliv na počítači nebo mobilním zařízení. Stránky i jednotlivé články můžete tisknout nebo archivovat.