„Ti, kdo nemají brusle, si je mohou půjčit přímo na místě. K dispozici bude i školička bruslení, lidé uvidí i nejrůznější exhibice a chybět samozřejmě nebude ani občerstvení. Jezdit se bude za doprovodu hudby," uvedl mluvčí porubské radnice Martin Otipka.

Bruslení uzavře Hlavní tříduVzhledem ke konání veřejného in-line bruslení a pořádání Porubajk MTB maratonu na Hlavní třídě, městský obvod Poruba upozorňuje motoristy, že bude tento bulvár ode dneška od 18.30 hodin do zítřejších 13 hodin uzavřen. Podle mluvčího porubské radnice Martina Otipky pojedou autobusové linky v době uzávěry po objízdných trasách.  

Upozornil zároveň, že jednou z akcí, která každoročně otevírá sezonu cyklistickou, je Porubajk MTB marathon.

Letošní už osmý ročník se uskuteční v sobotu. Podle Martina Otipky tento maraton patří k nejmasovějším sportovním akcím na území městského obvodu Poruba.

Organizátor akce Libor Hrdina doplnil, že letos vyrazí cyklisté z Hlavní třídy na různě dlouhé tratě a závod si mohou užít celé rodiny.

„Pro děti je připraven desetikilometrový okruh, starší závodníci mohou volit z osmatřiceti nebo osmašedesáti kilometrů dlouhé trati. Nezapomněli jsme ani na rodiny s dětmi, kterým je určen tříkilometrový závod," uvedl.

Hlavní závody vedou po osvědčených tratích, které pravidelní účastníci velmi dobře znají.

Nejdelší trať zavede závodníky do porubského lesoparku, přes Sklaku, Hýlov a Kyjovice až k Jakubčovicím, odkud se jezdci budou vracet přes Podvihov a Pustou Polom do Poruby.

„Cíl závodu je stejně jako každý rok v areálu vysoké školy báňské," poznamenal Libor Hrdina.

Zájemci o účast v soutěži se mohou přihlásit při prezenci 24. dubna od 16 do 20 hodin a 25. dubna od 7 do 9.30 hodin u startu.

Na webových stránkách www.porubajk.cz najdete veškeré další informace o startovném či povinné výbavě. 

DALŠÍ OMEZENÍ DOPRAVY

Opravy silnic omezí dopravu ve městě Od dnešního večera do zítřejší 18. hodiny bude na několika místech v Ostravě omezena doprava z důvodů oprav na silnicích. „Na všech místech bude asistovat městská policie, přesto žádáme řidiče, aby dodržovali dopravní značení," uvedl mluvčí Ostravských komunikací Jiří Maléř. V sobotu od 7. do 10. hodiny bude zcela uzavřen sjezd z Rudné ulice na rampu F. Důvodem je nezbytné čištění odpadní šachtice. Od dnešních 17 hodin do zítřejší 18. hodiny bude omezen provoz v Českobratrské ulici. V úseku od zastávky Husův sad po ulici Nádražní bude frézována silnice a pokládán nový povrch. Od dnešních 22. hodin do zítřejší 18. hodiny bude omezen provoz v Mariánskohorské ulici, v takzvané myší díře se bude opravovat větší výtluk, včetně frézování a pokládky nového povrchu. 

MHD o víkendu
Kvůli broušení kolejí a pracím v kolejišti u zastávky Hulvácká dojde v sobotu a opakovaně i v neděli vždy od 7 do 19 hodin ke změně organizace dopravy na trasách tramvajových linek číslo 7, 11 a 17 v úseku zastávek Nová Ves vodárna Hulvácká. Ode dneška 18.30 do zítřejší 13. hodin budou autobusové linky číslo 40, 43, 44, 45, 46, 54 a 58 z důvodu uzávěry Hlavní třídy v Ostravě-Porubě v úseku od křižovatky s ulicí 17. listopadu po křižovatku s Francouzskou ulicí odkloněny.

DALŠÍ TIPY:

Run&Roll: První ročník běhu s handicapovanými

První ročník benefičního běhu Run&Roll na šest kilometrů se uskuteční už v sobotu v nově vybudovaném in-line areálu U cementárny v Ostravě-Vítkovicích. Tento běžecký závod je specifický tím, že se na trati potkají týmy středních škol, firem i široké veřejnosti. Závodit bude vždy dvojice z jednoho týmu, která poveze ve sportovním vozíčku jednoho handicapovaného mladého sportovce. Tým má čtyři až deset členů, kteří se štafetově střídají po 1200 metrech.

Kromě hlavního závodu si organizátoři přichystali bohatý doprovodný program. Například závod Máma jede! Před hlavním závodem se na trať podívají maminky s kočárky, které si vyzkoušejí obtíže 1200m dlouhé tratě. Návštěvníci se mohou těšit také na taneční a hudební vystoupení, bodyzorbing, dětskou překážkovou dráhu nebo exhibici v populární atletické disciplíně crossfitu.

Závod se neběží jen tak. Z dobrovolného startovného a sponzorských darů organizátoři zakoupí tři speciální sportovní vozíčky, které si kdykoli budou moci půjčit rodiny handicapovaných. Vozíčky, které lze využít nejen k běhu, ale také na kolo nebo brusle, budou k dispozici rodinám po celý rok a zapůjčení bude zdarma. Zdravotní postižení už nebude překážkou ke sportu.

„V minulém roce jsem běžela závod pro zdravé sportovce na 10 kilometrů a byla jsem jediná, která sebou vezla handicapovaného ve sportovním vozíku. Po úspěšném dokončení závodu jsem měla velmi dobrý pocit a rozhodla jsem se, že spolu s atletickým oddílem Vítkovice uspořádáme benefici pro postižené. Věřím, že po letošním prvním ročníku se běh Run&Roll stane tradicí." říká dvacetiletá atletka a organizátorka akce Karolína Vachová.

Účast na benefici a start v závodě potvrdil fotbalista Václav Svěrkoš, basketbalový tým NH Ostrava, nebo úspěšná olympionička Barbora Závadová. Registrace jsou v plném proudu na webových stránkách www.run-roll.cz

OVAK otevře své dveře

U příležitosti Dne Země se v Ostravě tradičně otevřou brány vodárenských areálů společnosti Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK). V sobotu si budou moci lidé poprvé prohlédnout zrekonstruovanou Úpravnu vody v Nové Vsi i Ústřední čistírnu odpadních vod v Ostravě-Přívoze.

Úpravna vody v Nové Vsi byla v uplynulých měsících rekonstruována. „Lidé se tak budou moci poprvé podívat, jak ,prohlédly´ historické budovy a jak se změnily venkovní plochy. Zejména se však seznámí s tím, jak pečujeme o vodu a co se s ní děje, než dorazí do kohoutků. Doporučuji také návštěvu čistírny, která zásadním způsobem pomáhá ke zlepšování životního prostředí v Ostravě," uvedla mluvčí OVAK Radka Vanková.

Prohlídky budou probíhat ve skupinách a pořadatelé doporučují se na ně přihlásit předem. Vstup do úpravny i čistírny je povolen dětem od 10 let. Kapacita skupin je omezena, registrace probíhá na www.ovak.cz. Na stejném místě jsou také uvedeny detaily k organizaci celé akce. Vstup je zdarma. V každém areálu jsou připraveny čtyři prohlídky, které začnou v 9, 11, 13 a 15 hodin.

Nedělní Starobělská Zámčiska: pět tras

Již počtyřicáté čtvrté se mohou nejen turističtí nadšenci v neděli zúčastnit pochodu Starobělská Zámčiska. Od 7.30 do 9.30 hodin se koná registrace na zahradě sokolovny TJ Sokol Stará Bělá, odkud účastníci vyrazí po vybrané turistické stezce. Letos bude na výběr z pěti tras o délkách 9, 13, 17, 22 a 26 kilometrů. Do cíle u starobělské sokolovny je třeba dojít do 15 hodin. 

Po stopách přívozského mlýna

Zajímavosti z historie městské části Ostravy-Přívozu se můžete dozvědět při komentované nedělní prohlídce.

„Přívoz byl původně jen malou zemědělskou vesnicí, až v roce 1847 zde přijel první vlak Severní dráhy Ferdinandovy a tato ves se začala proměňovat ve velké samostatné město. Naše prohlídka bude začínat právě na hlavním nádraží, kde se dozvíme, co vše se příjezdem vlaku změnilo, dále budeme pokračovat na náměstí Svatopluka Čecha, k původní radnici, a zakončena bude poblíž místa, na kterém v minulosti stával mlýn," řekla Petra Hudečková z Ostravského informačního servisu, který akci pořádá.

Prohlídka nabídne informace o prvních hotelech v lokalitě, o kavárnách, v nichž popíjel Klement Gottwald, či o synagoze.

Za nedělní prohlídku, které se budou konat od 10 a 14 hodin, zaplatí dospělí 80 korun, děti studenti nebo senioři pak 50 korun.

ZA HRANICE OKRESU

Do arboreta zavítalo jaro

V prostorách arboreta budou návštěvníci o tomto víkendu vítat jaro. Kromě pobytu v jeho přírodní scenérii je čeká ukázka práce s koňmi, vystoupení divadelního a pěveckého souboru, soutěže pro děti a ochutnávka regionálních potravin. Poznají blíž i práci ornitologa včetně techniky chytání a kroužkování pěvců s odborným komentářem nebo komentovanou ornitologickou vycházku arboretem. Zručnější zájemci si mohou vlastnoručně vyrobit ptačí budku. Po oba dny začínají v 11 a v 15 hodin komentované prohlídky arboreta s průvodcem. Program Vítání jara se uskuteční v sobotu i v neděli vždy od 10 do 18 hodin. 

Mohyla Ivančena.

Setkání na Ivančeně 

Tento víkend si lidé také připomenou památku skautů, kteří byli popraveni za odbojovou činnost v samém závěru 2. světové války.

Jádrem této skupiny byli skauti z 2. oddílu Moravská Ostrava. V sobotu se koná setkání na Ivančeně na úbočí Lysé hory, kam zavraždění skauti rádi chodívali. Po válce zde jejich kamarádi začali nosit kameny a vztyčili kříž. Kameny se tam nosí dodnes a vznikla tak značně velká mohyla na památku všech skautů, kteří položili život v boji za svobodu.

Program setkání je také již tradiční:

8 hodin - vztyčení státní vlajky,

10.30 hodin - Mše svatá celebrovaná biskupem Františkem Václavem Lobkowiczem,

12 hodin - slavnostní ceremoniál u mohyly,

15 hodin - svěšení státní vlajky. 

ZA HRANICE KRAJE

Další atrakce Valašského muzea v příroděKoncem roku 2014 se podařilo zcela dokončit a realizovat jeden z dlouhodobějších cílů muzea nechat vyrobit a uvést do návštěvnického provozu bryčku s koňským potahem i pro handicapované osoby.
„Pro tyto účely byla zřízena v muzeu veřejná sbírka, při níž se vybralo 304 798 korun. Veřejnost mohla přispívat do pokladničky v kostele sv. Anny od záíří 2010 do srpna 2013. Výroba bryčky byla rozdělena do dvou částí. Jednou z nich bylo vypracování projektu, na němž spoluprAcovala i Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně. Druhou fázi výroba bryčky realizovala firma Výroba kočárů a postrojů z Havlíčkova Brodu. Jsme rádi, že se dílo i přes dílčí potíže podařilo realizovat a v jubilejním roce 2015 tak mohou návštěvníci a prioritně i minoritní skupiny využít této jistě zajímavé služby muzea. Navíc muzeum disponuje vlastními koňmi typu Norik a Slezský Norik (chladrokrevný kůň s velkou pohyblivostí, který byl vyšlechtěn ve Slezsku)," uvedl Jindřich Ondruš, ředitel muzea.
Kapacita víceúčelové bryčky jsou dvě handicapované osoby včetně vozíčků a dvou doprovodů nebo osm osob. Bude jezdit v hlavní turistické sezoně v červenci a srpnu v areálu Valašské dědiny. Pro zájemce je tato služba k objednání na telefonu: 571 757 151 nebo 571 757 138 a na e-mailu: hlavenkova@vmp.cz. Poplatek za svezení bryčkou areálem Valašské dědiny je 40 korun pro dospělé a dvacet korun pro děti. Bryčku je možné také zapůjčit na projížďku areálem muzea poplatek za hodinové zapůjčení bryčky je 600 korun.