Do svého plánu se chce radnice pustit s největším soukromým vlastníkem bytového fondu, firmou RPG. Společnost vlastní v horní části Hlavní třídy, od kruhového objezdu nahoru, téměř polovinu nebytových prostor.

„Hledáme společnou cestu oživení s největším vlastníkem domů a nebytových prostor, kterým je společnost RPG. Z privátních prostředků RPG se zpracovávají průzkumy a studie, co by obyvatelé na Hlavní třídě viděli rádi,“ uvedl porubský starosta Miroslav Novák.

Zástupce firmy RPG byl v červnu na posledním jednání rady městského obvodu, kde představil svůj záměr. Na základě výsledků průzkumů, které by měly být vypracovány zřejmě již v prázdninových měsících, hodlá radnice začít společný projekt, jak Hlavní třídu oživit a jak nahradit tolik nepopulární herny, bary a prodejny levného textilního zboží něčím, co by z ní udělalo „živoucí tepnu“.

„Společně budeme hledat cestu, jak přesvědčit i bytová družstva, která v rámci privatizace domovního fondu v devadesátých letech získala tyto domy. V jejich nebytových prostorách se mnohdy právě tato zařízení nacházejí. Přiznám se, že v této chvíli nemáme jasno my, ani RPG, jakou cestou je přesvědčit k tomu, aby se do toho projektu zapojili,“ dodal starosta.

Části obyvatel Poruby se současný „duch“ Hlavní třídy nezamlouvá.

„Připadá mi, že těch vietnamských prodejen a heren stále více přibývá. Je to škoda, protože to Hlavní třídu hyzdí,“ postěžoval si nedávno při pohledu na vyvěšené textilní zboží na chodníku Hlavní třídy například Jan Kalík.