Okolí rondelu je dnes vyhrazeno pro přihlašování a doprovodný program, v sobotu se od 10 hodin startuje.

V pátek večer nicméně mohou vyrazit na Hlavní třídu i vyznavači in-line bruslení na první letošní jízdu po porubském bulváru. Je jim k dispozici od sedmé hodiny večerní.

Třicet minut před tím se Hlavní třída uzavírá pro veškerý provoz, odkloněny budou i všechny linky autobusů (uzávěra končí zítra hodinu po poledni, jak oznámili z radnice).

Dva hlavní závody Porubajku se opět jedou na vzdálenost 68 a 38 kilometrů. „Letošní novinka je start rodinných týmů, přičemž mámy a tátové si mohou zvolit kteroukoliv z delších tras a libovolný počet jejich dětí absolvuje devítikilometrový Porubáček,“ uvádí pořadatel Libor Hrdina s tím, že cíle všech kategorií se nacházejí v kampusu VŠB-TUO.

Akce je kažopádně určena pro vyznavače jízdy na čemkoliv a v jakémkoliv věku včetně miminek v kočárku. Dorazit mohou též uživatelé elektrokol a absolvovat orientační závod. Pohyb špičky peletonu Porubajku pak pořadatelé umožní sledovat v cíli pomocí GPS sledovacího zařízení.

Na závěr bude i „ekotombola“, do níž si sami účastníci vloží své odpadky ze závodu (označené startovním číslem) místo toho, aby je vyhazovali po cestě. Ceny jsou docela zajímavé.

DALŠÍ TIPY NA VÍKEND

V Avionu si užijete zábavu pro celou rodinu Měsíc rodiny je název akce, která v dubnu probíhá v ostravském nákupním centru Avion Shopping Park. Jejím cílem je propojit a stmelit rodiny napříč generacemi. Zábavný program během nadcházejícího víkendu je tentokrát určen milovníkům ostrých jídel a vůně spáleného benzínu. Návštěvníci se mohou zítra zúčastnit soutěže v pojídání chilli a až do neděle je v Avionu k vidění přehlídka 32 vozů různých značek včetně žhavých novinek. Součástí expozice budou také motorky a výrobky vytvořené z bezpečnostních pásů a pneumatik. Zájemci si během work- shopu rovněž vyzkouší výrobu kapoty vozu.

Projížďky historickými vozidly k Dolu Michal  U příležitosti Dne památek a sídel se v sobotu 21. dubna 2018 mohou zájemci projet historickými vozidly k Dolu Michal, a to na trase v trase Hlavní nádraží – Bohumínská – Sídliště Muglinov – ZOO – Michálkovice a zpět. Autobusy budou vyjíždět ze zastávky Hlavní nádraží v 8.23, 10.23, 12.23, 14.23 a v 16.23 hodin, přičemž na poslední spoj již nenavazuje prohlídka areálu NKP Dolu Michal. Odjezdy ze zastávky Michálkovice budou v 9, 11, 13, 15 a v 17 hodin. Akce je pořádána ve spolupráci s Národním památkovým ústavem v Kroměříži, který dnes pro veřejnost zpřístupnil Národní kulturní památku Důl Michal v Ostravě-Michálkovicích za snížené vstupné 50 korun. Jednotlivé prohlídky areálu začínají v 9, 11, 13 a 15 hodin. Jízdenka na projížďku v historickém vozidle ostravského dopravního podniku bude stát 30 korun pro dospělou osobu a 15 korun pro děti od 6 do 15 let. Zájemci si ji zakoupí u průvodčího přímo ve voze. Jízdné platí pouze pro jednu okružní jízdu.

Rozkvetlá i hudební krásaKulturní dům v Hlučíně bude tento víkend plný jarní krásy v podobě rozkvetlých narcisů a jiných cibulovin. Vystavovat budou pěstitelé z Hlučína, Jeseníku a polských Gorzyc, aranžování provedou členky Iris Hlučín a Spolku Sousedé 55+ Hlučín. Zájemci mohou vystavené květiny obdivovat po oba dny vždy od 9 do 18 hodin. Součástí výstavy bude i ukázka práce výtvarnice Lucie Mitáčkové s názvem Mozaiky. Kostel sv. Jana Křtitele rozezní v neděli od 15 hodin koncert z cyklu Čtvero ročních období s názvem Hudební výlety.

Pochod a prohlídka expoziceČeský svaz bojovníků za svobodu s policií a Národním památníkem II. světové války připravil další ročník pochodu Po stopách bojovníků za svobodu. Účastníci se sejdou zítra v 9 hodin u památníku a mohou podle svých fyzických schopností vyrazit na trasu od 4,5 do 9,5 kilometru. V památníku jsou pro ně připraveny odměny i komentované prohlídky. Pochod se koná na počest oslav ukončení II. světové války a 73. výročí osvobození Československa. Svozový autobus s nepochodujícími zájemci zamíří do Hrabyně od nádraží Opava východ v 10 a 14.30 hodin a do Opavy je zase přiveze ve 12 a v 16.30 hodin. Vstup do památníku je zdarma. Osvobození si město Opava připomene v neděli v 10 hodin pietním aktem na náměstí Osvoboditelů u památníku osvobození.

Příbor oslaví Mezinárodní den památek a sídelMěsto Příbor zve všechny obyvatele a návštěvníky na oslavu Mezinárodního dne památek a sídel, který připadá na 21. dubna. Právě v tento den budou bezplatně otevřeny památky jako rodný dům Sigmunda Freuda, piaristický klášter se zahradou, farní kostel Narození Panny Marie, kostel sv. Kříže a další. Příchozí se mohou těšit také na koncert zpěvačky EVAMORE v piaristické zahradě od 15 hodin, divadelní komedii MayDay v Kulturním domě Příbor se začátkem v 17 hodin nebo na Hudební výlety u příležitosti 100. výročí vzniku republiky. Zájemci mohou navštívit také Muzeum a pamětní síň Sigmunda Freuda Příbor, kde bude v době od 17 do 22 hodin probíhat akce Večer v muzeu. Památky se v sobotu otevřou ve 13 hodin, kulturní program začíná v 15 hodin.

Dobývání hradu SovinecSérie letošních víkendových doprovodných historických akcí na hradě Sovinec zahajuje o víkendu 21. a 22. dubna podívanou nazvanou Dobývání hradu Sovinec. V prostorách hradu a především na pátém nádvoří se divákům předvedou bojovými scénami mušketýrský regiment Corporal a těžkooděnci v plné zbroji Taranis. Pro pobavení se svými kousky vystoupí v sobotu kejklíř Křupíno a v neděli kejklíř Vojta. Nejmenší diváci se mohou těšit na pohádky loutkového divadla Kašpárkův svět. Na čtvrtém nádvoří mohou návštěvníci navštívit sokolnický koutek a třeba se s dravci vyfotit. Obvyklé prohlídky s průvodcem se konají každých 30 minut. Hrad bude otevřen po oba dny od 9 do 18 hodin.