Historicky se této oblasti mezi Vřesinou, Dolní Lhotou a Krásným Polem říká Chatoviště, podle spousty rekreačních objektů v nichž mnoho lidí běžně bydlí. A od noci z úterý na středu bojuje tato oblast s vodou.

Standa k nim též patří. „Voda se začala zvedat asi v devět večer, v garáži jsem měl padesát čísel, zahrada zalitá, dovnitř se však nic naštěstí nedostalo, domek je výše,“ říká. Aby mohl ven, nechává si od kamaráda přivézt gumáky (ty své nemůže najít), a na návštěvu k sousedce leze přes plot. Její branka je totiž v cestě proudu vody.

Noční deště zvedly hladiny řek na severní Moravě, 14. října 2020. Rozlitá voda z říčky Porubky v obci Vřesina.
AKTUALIZOVÁNO: Vytrvalý déšť zvedl hladiny řek v Moravskoslezském kraji

David nespí celou noc a není to jen kvůli tomu, že Porubka zalévá jeho pozemek, kde buduje hřiště pro děti. „Jsem totiž v povodňové komisi,“ vysvětluje. Hladina vody v lokálním potoce podle něj večer dosahuje 1,67 metru, zatímco ráno už 2,28 metru. „Nahoru a dolů, je to furt centimetr po centimetru,“ konstatuje ve středu odpoledne.

Přímo ve Vřesině, pod mostkem s tramvajovou tratí, se tvoří kalný vír, ve kterém se točí naplavené smetí. Občas zaloví hasič a něco háže ven. V okolí se také pohybuje dispečer Dopravního podniku Ostrava: „Vodu, tu na kolejích nemáme. Ale v jednom místě spadl strom, při jeho odklízení na chvíli přerušíme provoz linky číslo 5“.

Rozvodněná řeka Opavice zaplavila silnici a odřízla Linhartovy od Města Albrechtic.
Povodňové ohrožení na Krasovce, pohotovost na Opavici i Osoblaze

Porubka se řítí z předměstí do Ostravy okolo největšího přírodního koupaliště ve střední Evropě přezdívaného Porubak. Jeho správce Pavel si pochvaluje před lety uskutečněný protipovodňový projekt. „Máme zatopený jeden mostek na louce,“ upřesňuje. Rozvodněný „potok“ už ve městě skutečně krotí koryto vybudované na březích.

Ani starostka nespí

Lucie v noci na středu nespí taktéž, je starostkou Poruby a vydává se na tradičně nejohroženější místa – v ulicích Na Návsi a Splavní.

„Krátce před druhou ranní jsme aktivovali pracovníky technických služeb, aby z pytlů s pískem postavili preventivní hrázce. V sedm hodin ráno scházely dva centimetry do dvacetileté vody,“ popisuje.

Voda komplikuje život lidem na Opavsku. Snímek ze středy 14. října 2020 - okolí Opavy a obce Vávrovice, Kravaře, Malé Hoštice, Držkovice, Palhanec.
Následky dešťů na Opavsku: Zaplavené části i vyvrácený strom v nemocnici

S obavami se na „potok“ dívají také ve Svinově, kam Porubka teče z Poruby. Pytle s pískem ovšem mají v místě, kde kupodivu žádný tok oficiálně neexistuje; v ulici Psohlavců se při lijácích valí voda z pole dolů (směrem k Porubce) a ohrožuje jednu tamní novostavbu. Jinak i v tomto obvodě to zatím vypadá na III. povodňový stupeň.

Kdo si chce zkrátit cestu pod nejfrekventovanější železniční tratí v Ostravě s věčně uzavřenými závorami mezi Svinovem a Dubí, má smůlu. Podchod pod kolejemi je zaplavený, k vrchu zábradlí chybí dvacet centimetrů. „Není to letos poprvé,“ poznamenávají místní.

Takto to vypadalo ve středu 14. října ve sportovním areálu v Jeseníku nad Odrou a jeho okolí.
OBRAZEM: Hladiny některých toků na Novojičínsku dosáhly 3. stupně

Dubí je posledním místem, kudy bouřící Porubka fičí se západu k Odře. Dostatečně dimenzované koryto ji brání páchat větší škody, takže se „potok“ nakonec spojuje před Novou Vsí s řekou. Vše se vylévá do povodí Odry. Cyklostezka na východním břehu mizí pod vodou, laguny míří k hrázím postaveným po povodni v roce 1997.