Hlavní třída v Porubě v sobotu patřila cyklistům a později taky bruslařům. Konal se tam totiž šestý ročník závodů na horských kolech pro veřejnost. Účast byla hojná, na start obou tratí se dohromady postavilo více než tisíc závodníků. Lidem, kteří přišli na uzavřený porubský bulvár, se tak naskytla netradiční podívaná.

Na startu byla několik málo minut před výstřelem pistole připravena i třiatřicetiletá Anita Foryšeková, která na závod přijela až z Prahy. „Nebudu to dneska rvát, jak se říká až na krev, ale startovní horečku určitě mám. Zvolila jsem kratší trať, která má něco přes třicet kilometrů. Místní terén neznám, takže jsem tu delší neriskovala. Zkouší ji ale můj přítel, jsem zvědavá, jak dopadneme. Počasí nám úžasně vyšlo," říká cyklistka.

Závodníky přijel povzbudit například Martin Prouza z Ostravy, který se zúčastnil všech pěti předchozích ročníků. „Letos mi start na závodech nedovolily zdravotní problémy. S týmem jsme tady ale dvakrát skončili na stupních vítězů," vysvětluje jednadvacetiletý student s tím, že s kamarádem přijeli na kolech, aby podpořili závodníky hlavně v úseku, kdy budou zdolávat kopec na Skalku. „To je asi nejtěžší část trati," popisuje Prouza.

K němu se přidává i Vlastimil Staníček. „Taky tady dnes povzbuzuji. Na závod se totiž chystá můj syn. Tak jsem vzal vnuka, který tady jezdí na bruslích, a přišli jsme se na tak velkou událost podívat na vlastní oči," míní muž.

Mezi startem delší a kratší tratě se na porubskou Hlavní třídu vydaly na kolech i děti se svými rodiči. Třeba šestiletá Veronika Beranová si svůj první závod pochvalovala. „Konečně jsem mohla jet na kole opravdický závod. Za to, že jsem dojela až do cíle, jsem dostala plno dárků, cukrovou vatu a pitíčko," prozradila usměvavá holčička.

Podle hlavního organizátora akce se závody povedly. „Vyšlo počasí, zájem mezi cyklisty byl velký. Řada lidí přišla povzbuzovat na kolečkových bruslích, a tak využila toho, že se hlavní porubský bulvár uzavřel všem motorovým vozidlům," uzavírá Libor Hrdina.