Volební rok začala ostravská ČSSD poněkud netradičním způsobem. Místo představování programových cílů se se rozhodla ostře postavit vůči primátorovi, který přitom dosud nosil právě oranžový dres. Vyškrtnutí Petra Kajnara ze strany v pondělí večer schválila místní organizace ČSSD v Ostravě-Porubě, která je pro primátora domovskou buňkou.

„Hlasovali jsme o návrhu na zrušení členství v ČSSD členovi naši místní organizace Petru Kajnarovi. Hlavním důvodem pro tento krok bylo, že na vlastní stranu podal v minulém roce žalobu a tím ji poškodil," uvedl porubský starosta a šéf místní organizace ČSSD Lumír Palyza v narážce na to, že primátor loni napadl u soudu nedemokratické postupy při sestavování krajské kandidátky parlamentní volby.

„Otázka, jestli situaci nešlo řešit jinak, je spíše na pana Kajnara. On podal žalobu, aniž by o tom místní organizaci informoval. My vysíláme tímto krokem signál voličům, že není možné si svoji pozici na naší kandidátce vydobýt trucem, vzdorovitostí nebo podáváním žalob," dodal ještě předseda místní organizace, který zároveň popřel, že by zrušení členství ve straně mělo souvislost i s případným odchodem Petra Kajnara z postu primátora.

Návrh na zrušení Kajnarova členství byl včera vpodvečer v Porubě odhlasován potřebnou nadpoloviční většinou členů místní organizace. Pro bylo 101 lidí, proti pouze 14, tři odevzdali neplatný hlas. Dalším krokem bude, že tento návrh musí ve lhůtě šedesáti dnů schválit okresní výkonný výbor ČSSD, který však de facto ovládá Lumír Palyza s poslancem Adamem Rykalou a jimi dosazeni lidé, takže by už mělo jít spíše o formální krok.

Více si přečtěte v úterním Moravskoslezském Deníku