Dvě stavební firmy už si na porubském DK Poklad vylámaly zuby a musely s rekonstrukcí skončit. Kulturák už je tak více než pět let staveništěm. V pořadí třetí soutěž na jeho dostavbu by podle náměstka primátora pro investice Břetislava Rigra (Ostravak) mohla být vyhlášena ještě letos. Podstatný krok pro další osud Pokladu se ale odehraje už dnes.

Porubští zastupitelé totiž budou na svém odpoledním zasedání v sále Domova Slunečnice řešit příjezdovou variantu ke garážovým stáním plánovaným v části za Pokladem. A dá se čekat, že to bude vyostřené rozhodování. Spor se totiž bude točit kolem schvalování kácení zhruba třicítky stromů, které by musely ustoupit příjezdové komunikaci k novému objektu pro parkování.

„Návrh garážového domu pro více než sto aut a příjezdu k němu je pro lokalitu citlivý a prospěl by následné kultivaci tamního prostoru i zeleně. Bez něj se navíc Poklad s velkou návštěvností plánovaných akcí neobejde. Jdu tedy tento návrh na porubské zastupitelstvo podpořit,“ říká náměstek primátora Rieger s tím, že když by zastupitelé kácení schválili, je město připraveno nechat parkování doprojektovat a následně ho ze svého rozpočtu postavit.

Fakultní nemocnice v Ostravě.
Jmenuje ve středu ministr zdravotnictví nového ředitele FNO?

Starosta Poruby Petr Mihálik (ČSSD) přiznává, že to skutečně nebude jednoduché hlasování. Rada obvodu už se jednou vyslovila proti kácení, teď rozhodování přenesla na celé zastupitelstvo. „Město nám slibovalo citlivé řešení s vykácením stromů a obávám se, že tahle nová varianta se lidem nebude líbit,“ míní starosta Mihálik.

Zasedání zastupitelstva Poruby začíná v sále Domova Slunečnice dnes v 16 hodin. Bod s názvem „Udělení souhlasu v souvislosti se stavbou Parkovací objekty DK Poklad“ přijde na řadu jako pátý. Deník bude jednání na místě sledovat a o výsledku informovat v zítřejším vydání.

Jak dále dodává, je stále na vážkách, jak bude hlasovat on sám. „Pokud mě hlavní architekt města Vltavský přesvědčí, že to je jediné řešení, tak jsem ochoten ten návrh podpořit,“ dodává starosta Poruby s tím, že i tak si ale myslí, že plánovaný garážový dům pro 128 aut následně vyřeší jen ždibec problému s parkováním. „Když už se bude kácet, mělo by tam být parkování aspoň pro 300 aut.“

Poklad s velkým sálem pro koncerty a divadelní představení, minikinem, restaurací a dalšími prostory může najednou pojmout přes pět set lidí. Okolní parkoviště přitom praskají ve švech už nyní. Proto vybudování garážového domu považuje za důležité místostarostka Poruby Zuzana Bajgarová (ANO), která je předkladatelkou návrhu pro zastupitelstvo.

„Stavby nových parkovacích domů přímo za Pokladem jsou pro tuto lokalitu nejlepším řešením. I autoři původní petice, kterým vadil původní parkovací dům u ZŠ Komenského, považují tuto variantu za rozumnou. Bez nových parkovišť se neobejde nejen Poklad, ale ani obyvatelé této části Poruby,“ zdůrazňuje Zuzana Bajgarová.

Návštěva Vlády ČR v Moravskoslezském kraji 24. dubna 2018. Prohlídka Dolních Vítkovic v Ostravě.
Premiér Babiš vybídl šéfa Třineckých železáren v Ostravě: Kupte Mittal

Stromy by přitom podle ní neměly být rukojmím stojícím v cestě celému projektu. Jde totiž podle ní o staré a nemocné dřeviny, které by se stejně časem kácely. Nahradí je navíc nová zeleň, celý park se bude revitalizovat. „Pokud to zastupitelstvo schválí, vyřeší se parkování a zlepší i současná zeleň a park u Pokladu. Věřím, že zvítězí zdravý rozum a návrh na zastupitelstvu projde,“ doplňuje místostarostka Bajgarová.