„Recenze na ostravskou zubní pohotovost jsem nečetl, ani po tom netoužím. Pro mne je zde každá služba perfektní! Jde o práci, co mne baví, naplňuje. Mohl bych o víkendu zůstat doma, ale to bych nikomu nepomohl, že?“ nechal se slyšet stomatolog z Havířova.

V sobotu mezi šestou hodinou ranní a šestou odpoledne mu sedlo na křeslo v pohotovostní ordinaci na Fifejdách čtyřicet lidí. „Takový průměr. Dva pacienty jsem poslal do fakultní nemocnice na kliniku ústní a čelistní chirurgie, potřebovali odbornější zásah,“ líčil MUDr. Klimas.

Setkal se i s těmi, co vlastního zubaře nemají a ošetření nechávali na skutečně poslední chvíli. „Přišli s otoky dolního víčka či spodní čelisti zasahující do oblasti krku. Prý se jim to udělalo přes noc, ale pravda je jinde. Trvá to, než otok dospěje to takové fáze,“ upřesnil mladý lékař.

S pacienty podle svých slov vycházel na jedničku. „Každý kontakt s nimi je úžasný. Já si na ně nestěžuji, nezaznamenal jsem, že by byly nějaké připomínky na mne,“ řekl zubař, který na pohotovostní služby vyhledávané obyvateli takřka celého našeho kraje kývl sám a dobrovolně.

„Je to pro mne další pracovní zkušenost. Dává mi to praxi, kterou poté mohu dále zužitkovávat na zubní klinice, kde jsem normálně zaměstnán.“ vysvětlil stomatolog. Ten získal lékařský diplom letos v Olomouci a hned také začal s absolvováním odborných kurzů či seminářů.

Nelichotivý pohled veřejnostiOstravská zubní pohotovost se – soudě podle reakcí veřejnosti na internetu a sociální síti – netěší dvakrát dobré pověsti. Hovoří se o ni dokonce jako o „katovně“. Nedávno se zde nepohodla pacientka s lékařkou, jež ji nechtěla dát injekci proti bolesti, a výsledkem byla stížnost. „Čekáme na vyjádření stomatologické komory, kam jsme ji s partnerem poslali. Vyžádali si ode mne osobní údaje a souhlas s přístupem do mé zdravotní dokumentace,“ popsala průběh Lucie (29) ze Svinova. V recenzích Google přibyla mezitím další špatná ze soboty 2. prosince podepsaná Janou Divinovou; mimo jiné v ní stojí: „Babička uváděla, že ji bolí zadní zub a doktorka řekla, že to hloupost a vrtala ji úplně jiný. Její zubař se v pondělí se nestačil divit, v Ostravě řešili babičce špatný zub. Co jsou to za hovada…?“