VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Posílená MHD pro letní festivaly v Ostravě? Nic není samozřejmé

Kdo a jak rozhoduje o tom, jestli se návštěvníci dostanou bez potíží z hudebních a kulturních akcí zpátky domů a nebudou se mačkat v jedné tramvaji?

4.6.2018
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Pavel Sonnek

Znáte to. Bezvadný hudební zážitek dokáže jedna zpocená jízda přeplněnou tramvají nepěkně zkazit. Kdo se tomu snaží předejít? „Náš festival končívá po desáté večer, kdy ve městě bezvadně funguje městská doprava, takže její posilování nepotřebujeme,“ říká třeba Jan Vošta z organizačního týmu dvoudenních Slavností pivovaru Ostravar, který ročně navštíví na deset tisíc lidí.

Nejen večerní jízdní řády ale jistě nejsou připraveny na takové davy, což v minulosti lidé poznali nejen na „Ostravaru“ ale i na masovějších akcích. A ne jen po jejich skončení. Sociální sítě v letním období zaplavuje jeden snímek přeplněného nástupiště či „nabouchané“ tramvaje za druhým. Předejít tomu ale musejí sami organizátoři.

„Posilové spoje na sportovní, kulturní a společenské akce poskytujeme na pokyn odboru dopravy magistrátu v základním rozsahu. Pokud organizátor akce chce, aby se jeho návštěvníci komfortně dostali domů, pak se na dopravě musí spolupodílet,“ vysvětluje ředitel Dopravního podniku Ostrava (DPO) Daniel Morys.

POTŘEBOVALI BYCHOM VÍCE PENĚZ, PŘIZNÁVAJÍ POŘADATELÉ

Dopravní obslužnost akcí s vybudovanou tradicí se řeší i s ročním předstihem. DPO tak může připravit předběžný plán, kde zohledňuje potřebný počet řidičů, vozidel i najetých kilometrů. Organizátorovi pak připraví nabídku posílení dopravy. Někteří ji využijí, někteří ne.

„Hromadnou dopravu každoročně u dopravce posilujeme, a to částkou asi dvaceti tisíc korun,“ říká ředitel Oldies festivalu Jan Válek, zároveň však dodává: „Zcela dostatečné opatření to není, bylo by potřeba navýšit kapacitu a frekvenci spojů asi ještě o jednu čtvrtinu, ale není to v našich finančních možnostech,“ přiznává organizátor. Podobně hovoří zástupci i jiných, menších, akcí.

Velké kritice byl v minulých letech v tomto ohledu podroben naopak i největší festival – Colours of Ostrava (COO). „Každý rok navýšení spojů – nočních tramvají – projednáváme. Letos půjde o padesátiprocentní navýšení oproti loňsku,“ slibuje zvýšení pohodlí promotér festivalu Jiří Sedlák. Zatímco na nočním zlepšení se pracuje, přes den se i letos vyplatí dorazit s dostatečnou časovou rezervou. Nezávisle na MHD myslí COO na kyvadlovou dopravu do okolních měst, k oficiálnímu parkovišti u Ostravar arény či do kempů.

NOVINKA: FESTIVALOVÁ JÍZDENKA NA CELÝ TÝDEN

O posilování spojů každoročně jedná i Beats for Love. V minulých letech podle marketingového ředitele Matyýše Ožany jednání dopadla k jeho spokojenosti, letos ještě konkrétní dohoda nezazněla. DPO vedle výše uvedených akcí jedná také s pořadateli Kontinentálního poháru v atletice, přiznává však, že obdobná jednání jsou velmi komplikovaná.

„Každý chce přispět různou měrou, jde tak především o dohodu mezi městem a organizátory. Když není pořadatel ochotný se na dopravě spolupodílet, zajistíme skutečně jen nejzákladnější posílení. Rozhodně nemůžeme posilovat dopravu z každé soukromé akce,“ upozorňuje Daniel Morys s tím, že u akcí pořádaných městem je to jiné.

Pro návštěvníky vybraných festivalů letos DPO na vlastní náklady připraví jednu novinku, k jejímuž navržení se pořadatele dosud neměli.

Zavádí „festivalovou jízdenku“. „Bude stát stejně jako třídenní jízdenka, ale platit bude celý jeden týden v termínech konání Beats for Love, Colors of Ostrava a letos také Kontinentálního poháru,“ informuje Morys.

Kdy se letos konají velké hudební festivaly?Oldies festival: 16. června
Slavnosti pivovaru Ostravar: 23. - 24. června
Beats for Love: 4. - 7. července
Colours of Ostrava: 18. - 21. července
Ostrava v plamenech: 3. - 4. srpna

ROZHOVOR K TÉMATU

… s ředitelem Dopravního podniku Ostrava Danielem Morysem:

Jaká je obecná příprava DPO na festivalové období, a to i v souvislosti se stavební sezonou?
Na velké festivaly, které již mají vybudovanou tradici a o kterých víme, se připravujeme přibližně vždy s ročním předstihem. Na následující rok sestavujeme plán, ve kterém již jsou zohledněny výkony, které v rámci festivalů plánujeme najezdit. Plán zahrnuje předběžně i počet řidičů, počet ujetých kilometrů a také samozřejmě počet potřebných vozidel. Pokud to je v našich možnostech, snažíme se koordinovat také výlukovou činnost, aby v době těchto akcí vše proběhlo hladce. Např. na Kontinentální pohár se připravujeme již od loňského podzimu a koordinujeme vše tak, aby v době jeho konání neprobíhaly v okolí žádné námi iniciované výluky. Bohužel, výluky iniciované dalšími subjekty nemůžeme zcela ovlivnit, a i kvůli tomu jsme v loňském roce zavedli výlukový management, abychom mohli předejít případným konfliktům.

Pokud se jedná o masovou akci a organizátor dopravu neřeší, zatáhnete „záchrannou brzdu“ a posílíte dopravu na své náklady?
Když není pořadatel ochoten se na dopravě spolupodílet, my zajistíme jen opravdu nejzákladnější posílení dopravy v rozsahu, na které dostaneme zadání od magistrátu. V takovém případě musí mít akce opravdu charakter společenské nebo kulturní akce města. Rozhodně nemůžeme posilovat dopravu z každé soukromé akce, jako jsou např. soukromé oslavy narozenin firem atd.

Organizátoři kterých letních festivalů a dalších akcí si u vás objednávají navýšení kapacity přepravy?
Jednáme z pořadateli akcí jako jsou Oldies festival, Kontinentální pohár, Colours of Ostrava a Beats for Love. Jednání jsou komplikovaná, každý chce přispět různou měrou a jedná se především o dohodě mezi městem Ostrava a organizátory. Za DPO letos pro cestující nově připravujeme lepší službu, na naše vlastní náklady, a tou je prodej „festivalové jízdenky“ tedy barevného náramku na ruku v hodnotě 3denní jízdenky, ale budou platit od pondělí do neděle v termínech konání festivalů B4L, Colours of Ostrava a během Kontinentálního poháru. Tuto změnu máme již projednanou s vedením města i společností Koordinátor ODIS.

Kolik DPO ročně vyjde posilování spojů? A jsou dražší společenské akce, nebo výluky?
V rámci finanční kompenzace na provoz MHD máme ve smlouvě s magistrátem města stanovený počet vozových kilometrů, které můžeme využít pro posily spojů na společenské a kulturní akce. O jejich využití však také rozhoduje odbor dopravy magistrátu. Naše uzavírky plánujeme vždy tak, aby se navzájem nekryly právě s tímto druhem akcí.

A je náročnější vše vyladit na festivaly, nebo uzavírky?
Výluky jsou pro nás určitě náročnější, ale posilová doprava v době konání festivalů nám však paradoxně způsobuje více vrásek. Organizace výluk má jasně definovaný harmonogram, předem naplánovaný jízdní řád a celá jejich problematika je náročná a velice komplexní. U festivalového typu akcí však nelze nikdy dopředu odhadnout, kdy přesně daný koncert skončí a jak se zachovají návštěvníci. Jedná se často o minuty, kdy musíme reagovat, abychom měli dostatek řidičů i vozů.

Autor: Petr Jiříček

4.6.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 14 900 Kč Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Snídaňový/á kuchař/ka. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Hotel Mercure Ostrava Center, Českobratrská 1742/18, Moravská Ostrava, Kontakt e-mailem: H7051-RM@accor.com, , Hledáme kolegu/kolegyni do profesionálního týmu, který/á má zájem o nové trendy v gastronomii a zájem se profesně vyvíjet pod vedením našeho špičkového šéfkuchaře., , Nabízíme: Bohatý benefitní program, jazykové kutzy, zahraniční stáže., Nástup možný ihned.. Pracoviště: Mercure ostrava center hotel, Českobratrská, č.p. 1742, 702 00 Ostrava 2. Informace: Gabriela Demková, . Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 16 000 Kč Dělníci v oblasti výstavby budov. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: ZZ, MVP: Ostrava;Předem volat PO-Pá 7-8 hod. na tel. 604 265 425 a domluvit si schůzku. Adresa pro osobní schůzku: Frýdecká 708/462, Ostrava - Kunčice., - práce ve výškách,výborný zdravotní stav, - praxe vítána, pracovní návyky a ochota pracovat, Služební cesty v rámci zakázek po ČR. Pracoviště: Lakostav družstvo, Krásnopolská, č.p. 106, 725 26 Ostrava 26. Informace: Ladislav Láža, +420 604 265 425. Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 81 Kč Číšníci a servírky Servírka/číšník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 81 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: OZP, Místo výkonu práce: Hotel Maria, Přívozská, Moravská Ostrava, Kontakt e-mailem., , Hledáme uchazeče/ky na částečný úvazek, práce je určená pro OZP pracovníky., Náplň práce: na ranních směnách obsluha hotelových snídaní se samoobslužným stolem - sbírání nádobí, doplnění a příprava nápojů. Na dopoledních směnách pomocná obsluha závodního stravování., Směny: ranní po-pá (6-11/9,30-14,30 max.5hodin), víkend směny 1x měsíčně (volno pak přes prac.týden), víkendové směny pouze ranní. , NÁSTUP IHNED!. Pracoviště: David ševčík - hotel maria, Přívozská, č.p. 1135, 702 00 Ostrava 2. Informace: Ivana Sýkorová, . Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 20 960 Kč Úředníci v oblasti daní vrchní referent/rada v Oddělení vyměřovacím I. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20960 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Prosíme zájemce, aby se pečlivě seznámili s podmínkami výběrového řízení na: http://www.financnisprava.cz/cs/financni-sprava/nabidka-zamestnani/app/detail/4603214, Posuzovány budou žádosti podané ve lhůtě do 31. října 2018, tj. v této lhůtě zaslané služebnímu orgánu prostřednictvím provozovatele poštovních služeb na adresu služebního úřadu Finanční úřad pro Moravskoslezský kraj, Na Jízdárně 3162/3, 709 00 Ostrava nebo osobně podané na podatelnu služebního úřadu na výše uvedené adrese. Žádost lze podat rovněž v elektronické podobě s uznávaným elektronickým podpisem na elektronickou adresu služebního úřadu podatelna3200@fs.mfcr.cz nebo prostřednictvím veřejné datové sítě do datové schránky ID 4hun2cu., Obálka, resp. datová zpráva, obsahující žádost včetně požadovaných listin (příloh) musí být označena slovy: „Neotvírat“ a slovy „Výběrové řízení na služební místo 320194 vrchní referent/rada v Oddělení vyměřovacím I, Odboru vyměřovacím I – Ostrava I “.. Pracoviště: Finanční úřad pro moravskoslezský kraj, územní pracoviště ostrava i, Jurečkova, č.p. 940, 702 00 Ostrava 2. Informace: Nikola Michajlovičová, +420 596 150 311.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ostravská socha Věry Špinarové se stala terčem vtipů na internetu.
12

Ostravská socha Věry Špinarové se stala terčem vtipů na internetu

Šéfka odborů FNO Zuzana Sargová.
33

KAUZA FNO: Výroky ředitele Machytky jsou nehorázné, říká šéfka odborů Sargová

V Ostravě někdo hodil kotě do kontejneru na sklo

Drastickým způsobem se v minulých dnech někdo zbavil kotěte v Ostravě-Hrušově.

Legendy hokejových Vítkovic oslaví sto let republiky

VIDEO UVNITŘ/ Už za jedenáct dní, v neděli 28. října, oslaví celá naše republika jubilejních sto let od svého vzniku. K oslavám se připojí také vítkovický hokej.

Kapři budou letos dražší. Kolik připlatíme?

FOTOGALERIE/ Období výlovů rybníků začíná a s ním se objevují i první odhady, kolik letos zákazníci za kapry na vánoční stůl zaplatí.

Exprimátor Prahy Hudeček: Ostrava může být městem nových začátků

ROZHOVOR/ Opět zažíval hektické předvolební období. Tentokrát však ne kvůli politice, nýbrž z rodinných důvodů. Bývalý primátor Prahy Tomáš Hudeček se totiž přestěhoval do Ostravy, kde se mu v těchto dnech narodil druhý syn.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT