Tři hlasy pro a dva proti. Tak vypadá skóre hlasování o důvěře vládě mezi oslovenými poslanci z Moravskoslezského kraje. Někteří svá rozhodnutí zvažovali až do včerejšího večera, jiní při odpovědi neváhali.

Své „proti návrhu" vyřkne například Pavol Lukša. „Vládu Miloše Zemana zítra při hlasování o důvěře nepodpořím. Na půdě parlamentu existuje legitimní parlamentní většina sto jedna hlasů, schopna sestavit vládu," řekl Deníku poslanec za TOP 09.

Stejně se vyjádřil také poslanec za ODS Pavel Drobil. „Rozhodnutí je zcela jednoduché. Ve sněmovně existuje parlamentní demokracie a také většina sto jedna hlasů a ta má nárok na sestavení vlády," uvedl Drobil.

S rozhodnutím čekala kvůli schůzce s premiérem například Jana Drastichová z VV. „Do našeho poslaneckého klubu jsme pozvali premiéra Rusnoka. Já jsem se ho zeptala na několik věcí, které se týkají, jak mého profesního zaměření, to znamená školství, tak i témat spojených s regionem, které nás trápí. Tedy na špatné ovzduší. Programové prohlášení bylo stručné a obecné, chápu, že nemohlo být úplně konkrétní, ale některé body mohly být více rozvedeny. Protože jsem je tam nenašla, zeptala jsem se na ně přímo Jiřího Rusnoka. Musím říct, že jsem byla s odpověďmi spokojená. Co pan premiér nevěděl, domluvil mi odpovědi skrze ministry školství a životního prostředí," řekla Deníku Jana Drastichová, poslankyně za VV.

Dodala, že v jejich klubu se následně hlasovalo a rozhodlo se o tom, že Věci veřejné Rusnokovu vládu podpoří. „Já jsem hlasovala pro podporu této vládě a stejně budu hlasovat i dnes," řekla Jana Drastichová.

Nejmladší poslanec a šéf ostravské ČSSD Adam Rykala Rusnokovu vládu podpoří také. „Včera jsme měli zasedání předsednictva strany, na kterém jsem navrhoval podpoření Rusnokovy vlády. Nepřeji si totiž, aby se k vedení vrátila TOP 09 nebo ODS. Mezi ostravskými členy ČSSD jsem si udělal anketu a jejich názor na věc je stejný. Takže doufám, že i ostatní budou hlasovat pro. Gremium ČSSD je jednomyslně pro podporu. Zároveň ale budeme dále usilovat o nové volby," řekl Deníku.

O ty usiluje i Kateřina Konečná z KSČM. „Tato vláda, a zároveň také šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg deklarovali, že pokud by důvěru získala, tak vyvolá předčasné volby, což je natolik silný argument, že pro to uděláme cokoliv. To znamená především podpoření této vlády," informovala Konečná.

Při hlasování o důvěře, které vyvolává sama vláda, jí k úspěchu stačí většina z poslanců, kteří jsou ve chvíli hlasování přítomni v jednacím sále. Je to tedy jinak, než při hlasování o nedůvěře, které podněcují poslanci obvykle proti vůli kabinetu a při němž vláda padne, pokud nedůvěru vyjádří nadpoloviční většina všech zákonodárců, tedy nejméně 101.
V obou případech se hlasuje po jménech podle abecedního pořadí od poslance, kterého vylosuje předsedající schůze. Vyvolaný poslanec se vysloví „pro návrh" nebo „proti návrhu"; pokud se chce hlasování zdržet, řekne „zdržuji se". Každý jiný projev poslance se považuje za zdržení se hlasování. Zdroj: ČTK