Jak se může rekonstrukce šedesát let starého vedení vysokého napětí zkomplikovat, v těchto dnech zjišťuje společnost ČEZ Distribuce. Nákladná výměna stožárů na dvacetikilometrovém úseku z Třebovic do Lískovce popudila majitele pozemků, na kterých výměny probíhaly. Ti se domnívají, že stavby jim znehodnotily půdu a jsou realizovány načerno, proto podali celou věc k prošetření na Krajský úřad Moravskoslezského kraje, který jim dal za pravdu. Celou věc momentálně řeší Okresní soud v Ostravě. Na kauzu upozornil deník Blesk.

Stavební zákon rekonstrukce nezná

„Stavební zákon pojem rekonstrukce nezná. Po posouzení doložených podkladů na základě stavebního zákona krajský úřad zjistil, že šlo o odstranění původní stavby vedení velmi vysokého napětí a provedení nové stavby. V takovém případě nová stavba vyžadovala vydání územního rozhodnutí a stavebního povolení. Nejedná se totiž o údržbu stavby či úpravy, které by dle stavebního zákona nic nevyžadovaly," řekla Deníku tisková mluvčí krajského úřadu Dagmar Pacutová. Dodala, že vedení vysokého napětí bylo sice umístěno převážně ve stejné trase, provedení základu pod novými stožáry ale bylo jiné.

Jde o jinou stavbu

„Základy byly větší, stožáry měly větší výšku. Šlo tedy o jinou stavbu, než byla ta původní. Jelikož v době prošetřování krajským úřadem byla nová stavba již realizována, neměl krajský úřad jinou možnost než konstatovat, že jde o nepovolenou stavbu," doplnila tisková mluvčí.

Jestli dá soud za pravdu poškozeným majitelům, nebo energetickému gigantu, se teprve ukáže. Nicméně jeden ze zaměstnanců společnosti ČEZ, který si přál zůstat v anonymitě, si myslí, že je to snaha občanů, jak přijít k penězům, a celá věc je jen nedorozumění.

Podle předpisů

„Každého majitele pozemků, na kterých údržba probíhala, jsme odškodnili. Existují na to tabulky, třeba o kolik přišel úrody tím, že jsme mu na pole vjeli autem. Oni ale chtějí získat další peníze za věcné břemeno, ale my jim bez prokázání škody nic dát nemůžeme. Podezření umocňuje i to, že stížnosti přišly až po realizaci oprav," vysvětlil zaměstnanec, který si nepřál zveřejnit své jméno, Deník ho ale zná.

Samotná společnost ČEZ se vzhledem k probíhajícímu soudnímu projednávání k této kauze nechtěla vyjádřit.

„Obecně však můžeme říct, že při všech našich stavbách a rekonstrukcích postupujeme v souladu s platnými předpisy. V případě, že při naší práci způsobíme nějakou škodu, čemuž se vzhledem k charakteru prováděných prací nelze vyhnout, tak se vždy s tím, komu byla způsobena újma, řádně vyrovnáme," potvrdil tiskový mluvčí ČEZ Jaroslav Jurča.

Míč je teď na straně energetické společnosti. Záleží na tom, zda prokáže splnění požadavků podle stavebního zákona a jaké podklady v této věci předloží stavebnímu úřadu ve Svinově v rámci řízení o dodatečném povolení stavby.