Jinak se asi nedá popsat aktuální situace kolem koaličních vyjednávání v Ostravě. Tón tady mělo udávat hnutí ANO, ale nedávno vzniklé uskupení ani přes velký úspěch ve volbách nedokázalo kvůli chabým politickým zkušenostem svých členů určovat ve městě tempo hry. A tak mu vítr z plachet vyfoukli ostřílenější hoši.

Lukáš Semerák (hnutí Ostravak) a Lumír Palyza (ČSSD) si totiž stihli velmi rychle uvědomit, že „nejlepší" cesta k moci vede přes zakopání válečné sekery, kterou před volbami proti sobě vytasili. Rozhodli se pro sňatek z rozumu, který jim přinese to, o co stáli nejvíce. Prvnímu z nich vládu nad centrálním obvodem, druhému primátorské křeslo.

Co na tom, že ještě nedávno byl Lukáš Semerák jedním z hlavních strůjců tažení proti Lumíru Palyzovi jakožto představiteli křídla v ČSSD spojovaného s kauzou Dědic. Že na něm v televizní debatě nenechal nit suchou. Vzájemné šarvátky budiž zapomenuty, však možná v předvolební kampani nakonec šlo jen o politický marketing, hru pro veřejnost.

Nečitelné hnutí ANO bylo zkrátka umně vyšachováno ze hry, nehrozí tedy, že by se mohlo začít šťourat ve zdejších zavedených pořádcích. A Ostrava se tedy aspoň dočká nového vedení města i velkých obvodů. Otázkou přesto zůstává, jestli takové manželství může dlouhodobě fungovat. Dokáže hnutí Ostravak před voliči i svými členy ustát to, že si pláclo s ČSSD, de facto největším poraženým komunálních voleb v Ostravě?

Čas ukáže, kdy v takovém manželství přijdou první hádky a jestli nakonec nebude muset dojít i na předčasný rozvod. Každopádně vítěz voleb zdá se mrtev. Co na to voliči? Asi teď ucítí trochu zklamání. Ale to je asi tak všechno, co s tím mohou v danou chvíli dělat. Razantní změnu poměrů v Ostravě ale se starými známými tvářemi zřejmě čekat nemůžeme.