Část si podle státního zástupce nechali, zbytek v hotovosti vrátili vedení. Tyto peníze poté sloužily k financování dalších „nemládežnických“ aktivit klubu. Hlavními aktéry jsou tehdejší předseda spolku FC Vítkovice 1919 Radim Hlavatý a někdejší sportovní ředitel klubu Radovan Řehulka. Škoda je vyčíslena na osm milionů korun. Někteří z obžalovaných se přiznali a škodu uhradili, případně uznali své závazky a domluvili se na splátkovém kalendáři. A koho se zastavení trestního stíhání týká?

Soud pro ně skončil

Kauza skončila pro Leona Dostalíka, Jiřího Navrátila, Pavla Keprta a Roberta Pištěka. Je ale nutné zdůraznit, že jde o podmíněné zastavení trestního stíhání se stanovením zkušební doby. To znamená, že během ní nesmí porušit zákon. V opačném případě bude jejich stíhání pokračovat a znovu by se tak ocitli před soudem.

„Byl jsem rád za navýšení odměny. Souhlasil jsem s tím, že část peněz půjde na rozvoj a výchovu mládeže ve Vítkovicích. Ani ve snu mě nenapadlo, že jsem se něčeho dopustil. Teď vím, že to byla chyba. Lituji, co se stalo,“ uvedl například Jiří Navrátil, který stejně jako většina obžalovaných prohlásil vinu.

Protest odborů k Liberty Ostrava 22. 2. 2024.
Plán B se stává plánem A. Liberty plánuje budoucnost bez Tamehu. Co to znamená

Část trenérů ale měla výhrady k výši škody, někteří odmítli tvrzení obžaloby o tom, že věděli o původu peněz – tedy, že pocházely z dotací. Další se nevyjádřili. Není vyloučeno, že soud ještě u několika obžalovaných rozhodne o podmíněném zastavení trestního stíhání.

Kdo vinu odmítá

Čtyři z aktérů vinu rezolutně popírají. Verzi státního zástupce odmítají Oldřich Jakubek, Jiří Fusek, Zdeněk Honus a Radim Hlavatý. „Nevím, za co jsem vlastně trestně stíhán, když jsem jenom trénoval a o nic se nestaral. Kam jdou peníze z nějakých dotací, jsem neměl tušení. Obdržel jsem odměny dle smlouvy. Trénuji více než třicet let a konečně jsem se cítil dobře ohodnocený. Nikomu jsem žádné peníze nevracel,“ uvedl Jiří Fusek.

Sloupy dýmu zahalily oblohu v Beskydech. Plameny zachvátily areál skladů ve Frenštátě pod Radhoštěm, 11. března 2023.
VIDEO: Obří požár haly ve Frenštátě. Hasiči doporučují lidem v okolí nevětrat

Státní zástupce chce do vězení poslat pouze Radima Hlavatého, u ostatních by se spokojil s podmíněnými tresty. Radim Hlavatý ale trvá na svém. „S trenéry jsem neřešil výplatu, ani jsem je nenabádal, aby část výplaty věnovali klubu,“ zdůraznil. Vyjádřil se i k dotacím na mládežnický fotbal. „Za celou dobu jsme neměli žádné pochybení při žádostech o dotaci ani při jejich vyúčtování,“ řekl.

Dlouhé vyšetřování

Policie se případem zabývala řadu měsíců. Nasazeny byly i odposlechy, které se staly hlavními důkazy. Původně bylo stíháno sedmnáct osob. U dvou trenérů ale státní zástupce již během vyšetřování dospěl k závěru, že lze rozhodnout o podmíněném zastavení trestního stíhání, a to podle paragrafu 307 trestního řádu. Jak Deníku řekl žalobce, svou roli sehrály jejich dosavadní bezúhonnost, řádný život, doznání, lítost a úhrada vzniklé škody.

Dětská autoškola pro nejmenší a mladé řidiče v polygonu Libros, 28. února 2024, Ostrava.
Malí šoféři za volantem. V Ostravě probíhají zážitkové jízdy v dětské autoškole

Před soudem se tak nakonec ocitlo patnáct obžalovaných. Při objasňování byl důležitý přístup jednoho ze dvou hlavních aktérů – někdejšího sportovního ředitele klubu Radovana Řehulky. Ten se pod tíhou důkazů přiznal. Údajně chtěl se státním zástupcem uzavřít dohodu o vině a trestu. To ale žalobce s ohledem na okolnosti případu odmítl. Nicméně Řehulkův přístup hodlá zohlednit ve výši navrhovaného trestu. Hlavní líčení bude pokračovat v dubnu. Zda padne rozsudek, není zatím jasné.

K tématu

Kdo byl obžalován

Radim Hlavatý, Radovan Řehulka, Lubomír Adler, Radomír Dian, Leon Dostalík, Jiří Fusek, Roman Galač , Zdeněk Honus, Oldřich Jakubek, Pavel Keprt, Michal Kovář, Jan Laslop, Jiří Navrátil, Jaroslav Pindor, Robert Pištěk.

Další texty k dotační kauze vítkovického fotbalu najdete zde: 

Přiznání i důrazné odmítnutí viny. U soudu pokračuje kauza vítkovického fotbalu

Kdo se přiznal, kdo mlčel a co jim hrozí? Soud řeší kauzu vítkovického fotbalu

Dotační kauza vítkovického fotbalu. Vyšetřování skončilo. Někdo trestu unikne

Kauza vítkovického fotbalu: u soudu v Ostravě se mluvilo o špinavém prádle