V lomu se podle policie každoročně někdo utopí. Policie proto vyzývá potápěče k maximální opatrnosti.

"Okolo 10:50 zpozorovali ostatní potápěči muže ležet na zádech na hladině jezera. Po chvíli zjistili, že nereaguje na volání, nejeví známky života. Později nereagoval ani na pokusy o resuscitaci," řekla bruntálská policejní mluvčí.

Dodala, že potápěči zorganizovali pátrací akci pod hladinou jezera, kde na dně v hloubce asi 22,5 metru našli vedle betonového podstavce utonulou mladou potápěčku se strženou maskou. "Jednalo se o sedmnáctiletou dívku, dceru utonulého muže," doplnila mluvčí.

Tělo pomohli na břeh vytáhnout přivolaní hasiči. Lékař u obou konstatoval smrt utonutím. Kriminalisté nařídili soudní pitvu. Měla by přesně určit příčinu úmrtí. "Okolnosti tragické události vyšetřujeme. Zajistili jsme i potápěčskou výstroj, kterou prozkoumají znalci," doplnila policistka.

Otec i dcera byli členy opavského potápěčského klubu. V neděli se potápěli sami bez dalších členů jejich oddílu. "Je více než pravděpodobné, že jednomu z nich se něco pod vodou přihodilo a druhý z dvojice se jej pak snažil zachránit. V podobných případech se bohužel stává, že zemřou oba," řekl zkušený potápěč z Ostravy.

Potápěči vyhledávají zatopený lom Šifry pro jeho hloubku a čistotu vody. "Bohužel tak každoročně šetříme jeden až dva případy utonutí potápěče. Všechny milovníky tohoto sportu proto vyzýváme k dodržování všech bezpečnostních pravidel, nepřeceňování vlastních sil a především k co největší opatrnosti," dodala mluvčí.

Za poslední čtyři roky v tomto lomu zemřeli čtyři potápěči. Loni v březnu ponor nepřežil pětatřicetiletý polský sportovní potápěč. Muž se podle policie v zamrzlém lomu potápěl společně s devětadvacetiletým kamarádem, který ho našel bez známek života pod ledem. Pravděpodobně mu ve velmi chladné vodě zamrzla automatika umožňující dýchání.

Koncem února 2004 se ve stejném lomu utopil jednatřicetiletý muž, který neměl pro potápění pod led dostatečnou kvalifikaci. Příčinou smrti byla vzduchová embolie a poškození plic z přetlaku. K tomu dochází především při rychlém výstupu na hladinu.