Řeč je o vedoucím moderátorů České televize Jakubu Železném, který v těchto dnech navštívil Ostravu. Na Ostravské univerzitě přednášel studentům o základech práce moderátora v současném televizním vysílání.

„Na univerzitě jsem už jednou přednášel a bylo to pro mě příjemné a přínosné. Většinou hovořím o médiích nebo moderních dějinách, protože to jsou moje dva obory, tady to ale bylo minule vysloveně hodně češtinářské, takže mi ta příprava dala dost práce. Tentokrát to bude více o médiích. Minule tam bylo docela plno a mě to moc potěšilo. Udělalo mi to radost, takže jsem přislíbil, že moc rád přijedu znovu. Doufám, že tentokrát bude účast minimálně stejná," říká jednačtyřicetiletý moderátor Železný.

Podle něj jsou mediální studia a žurnalistika rozdílné. „Je v tom asi takový rozdíl jako mezi dějinami kultury a dějinami architektury 20. století. Žurnalistika je součástí mediálních studií, ale mediální studia jsou daleko širší teoretickou bází. V Ostravě jsem letos už poněkolikáté. Z mé funkce vedoucího moderátorů ve zpravodajství České televize vyplývá nepsaná povinnost, kterou po mně kolegové z regionů chtějí. Občas tak přijedu a radím zdejším moderátorům. To je hrozně zodpovědná a příjemná práce. Snažím se, aby moderátorský výraz v České televizi byl pokud možno jednotný, abychom třeba používali stejné výrazové prostředky, proto jsem tady byl asi třikrát na školeních," vysvětluje Jakub Železný.

Ostrava je pro něj město, které má svého ducha. „Je to specifický region a myslím to v pozitivním smyslu slova. Zdejší lidé jsou hrdí na to, odkud jsou. Je tady mimořádně silná a specifická kultura. Je tady velká spousta vzdělaných mladých inteligentních lidí. Ostrava má špičkové vzdělávací instituce. Vysoká škola báňská i Ostravská univerzita jsou podle mě velmi dobré a dobrých výsledků dosahující vysoké školy. Stejně tak i Dolní oblast Vítkovice, to, co tam dokázal pan Světlík, je velký kus práce. I to, jak to ztvárnil architekt Pleskot. Vše to dělá z Ostravy velmi specifické a přívětivé místo. Potenciál Ostravy je obrovský, je to město, které bude v republice hrát důležitou úlohu," uzavřel moderátor České televize.