Sklad Potravinové banky v Ostravě-Hrabůvce je v těchto dnech výjimečně zaplněný. Většinou v něm totiž paradoxně moc potravin není. Všechny, které zde přijmou, totiž co nejrychleji předají potřebným.

„V rámci Mezinárodního dne pro vymýcení chudoby, který připadá na 17. říjen, jsme uspořádali týdenní sbírku, do které se zapojily organizace, školy a církve. Podařilo se nám získat dvě a půl tuny trvanlivých potravin, které teď musíme naskladnit, zaevidovat, roztřídit podle druhů a vyčlenit prošlé potraviny a ty, které nejsou v originálních obalech. To je práce ještě na dva týdny," řekla Deníku Irena Mrázková z ostravské Potravinové banky s tím, že sbírky se zúčastnily například ostravský magistrát, krajský úřad, ArcelorMittal nebo Vyšší odborná škola sociální v Porubě.

„Podpořilo nás také několik církví. Jmenovitě šest farností římskokatolické církve, čtyři evangelické a také i jedni baptisté. Ti se dokonce, jako některé další církve, do sbírky zapojili z vlastní iniciativy a vůbec jsme je nemuseli oslovovat," doplnila Mrázková.

Potravinová banka v letošním roce do dnešního dne získala přes čtyřicet šest tun potravin, které rozdala lidem v azylových domech. Za celý loňský rok se jim podařilo získat necelých padesát šest tun jídla.„Nejvíce jsou žádány potraviny, které jsou snadné na přípravu, a jakékoliv konzervy. Vždy žádanou komoditou je také cukr," řekla už dříve Deníku Irena Mrázková z Potravinové banky v Ostravě.

K TÉMATU: Jak potraviny darovat?

Darovat potraviny může kdokoliv. Ať už firmy, zemědělci, obchodní řetězce nebo jednotlivci. Stačí navštívit sídlo Potravinové banky v ulici Hasičské 550/50 v Ostravě-Hrabůvce.

Otevírací doba je od pondělí do pátku mezi 8. a 16. hodinou.

Přispět mohou lidé jakýmkoliv potravinovým darem. Ten by ale měl být před uplynutím trvanlivosti, v původním obalu s původní etiketou a pokud možno co nejtrvanlivější.