VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odcházejícím radním chybí podpora, noví žádné závažné změny nečekají

Ostrava - Sociální demokraté obměnili třetinu ostravských radních. Po včerejší schůzi odcházejí ze svých funkcí i dva náměstci primátora.

28.6.2012 1
SDÍLEJ:

Radnice města Ostravy.Foto: DENÍK/Pavel Sonnek

„Jako zjara" hleděli koaliční zastupitelé za ODS i opozice z řad Ostravaka, komunistů a TOP 09 na materiál, který dostali na stůl na včerejší schůzi. Sice si o napjatých vztazích mezi špičkami ostravské ČSSD už delší dobu štěbetali vrabci na střeše, ale rezignace pěti sociálnědemokratických radních je přece jenom trochu překvapila.

Související článek: Ostravská ČSSD vyměnila třetinu radních

„Mám pocit, že asi spím. V novinách si to už lidé čtou, a my od vás nevíme vůbec nic," reagoval na informace zveřejněné ve včerejším Deníku nezařazený zastupitel Petr Kausta (dříve Ostravak) a dožadoval se dalšího vysvětlení.

Deník se totiž v předstihu dověděl o plánovaných změnách ve vedení ostravské radnice a už včera informoval o tom, že z funkce náměstků primátora pro dopravu a investice mají odejít Aleš Boháč a Jiří Srba a jejich náhradníky se stanou neuvolněný radní a zastupitel Tomáš Sucharda a zastupitel Jiří Hrabina. Redakce přinesla včera také další informace o tom, že užší vedení města by měl opustit i radní Pavel Planka s Miroslavem Rojíčkem, které vystřídají starosta Poruby Lumír Palyza a zastupitel Aleš Koutný. Radu by pak doplnil ještě zastupitel Dalibor Gříšek.

Stejné návrhy, o kterých Deník psal, pak měli zastupitelé před sebou a měli o nich hlasovat.

„Objasněte příčiny té změny, a co z toho vyplývá," vyzval primátora Petra Kajnara (ČSSD) opoziční zastupitel z hnutí Ostravak Bohdan Trojak. Požádal, aby se noví kandidáti také představili, protože o nich zastupitelé příliš nevědí.

„Je samozřejmě naším nezadatelným právem provést změny ve složení rady a náměstků, a nemusíme to nikomu vysvětlovat. Ale protože se nebráníme vysvětlení, tak vám řeknu, že kolegové, kteří předložili rezignace, necítí dostatečnou politickou podporu v rámci sociální demokracie," odpověděl primátor.

Nová Rada města Ostravy

Petr Kajnar (ČSSD), primátor

Simona Piperková (ČSSD)náměstkyně primátora pro kulturu a zdravotnictví

Tomáš Sucharda (ČSSD)náměstek primátora pro dopravu

Jiří Hrabina (ČSSD)náměstek primátora pro investice

Lumír Palyza (ČSSD)

Aleš Koutný (ČSSD)

Dalibor Gříšek (ČSSD)

Dalibor Madej (ODS)náměstek primátora pro životní prostředí

Tomáš Petřík (ODS)náměstek primátora pro finance

Martin Štěpánek (ODS)náměstek primátora pro sport a sociální záležitosti

Zuzana Kučerová (ODS)

Noví radní ubezpečují, že bez problémů navážou na práci svých předchůdců

Nedávno zvolený šéf ostravské ČSSD a poslanec Adam Rykala tvrdí, že za změnami ve vedení ostravské radnice nejsou třenice uvnitř sociální demokracie. „Rezignaci zdůvodnili odcházející radní tím, že po okresní konferenci ČSSD necítí pro vykonávání své funkce politickou podporu," řekl Rykala. Výměnu politických kádrů v polovině volebního období považuje za přirozenou.

Kuloáry: Pár lidí si začalo vyřizovat staré účty

V kuloárech se ale nese, že za formulkou „Necítíme pro vykonávání své funkce politickou podporu" se skrývají rozepře mezi ním a mladými sociálními demokraty ve vedení města, kteří byli přitlačeni k tomu, aby se vzdali svých funkcí. Po okresní konferenci strany se prý také změnil poměr sil v ostravské ČSSD a posílil vliv porubských straníků, jehož výsledkem je mimo jiné i nominování starosty Poruby Lumíra Palyzy do funkce radního.

Nepřímo to potvrdil i starosta Jihu Karel Sibinský (ČSSD), který si myslí, že politické změny včerejším dnem neskončily. „Pár lidí si podle mého názoru začalo vyřizovat staré nevyřízené účty," řekl Sibinský. Naznačil, že se šíří spekulace o tom, jak daleko nastalá situace zajde, kdo se o koho postará, kdo kde nastoupí do jakých funkcí. Obává se, že změny na radnici zpomalí realizaci některých rozpracovaných projektů. „I při mimořádných schopnostech nových náměstků si nemyslím, že se začnou hýbat dřív než za rok, protože to bude trvat, než se s tím prostředím seznámí. Toho se dost bojím," podotkl Sibinský. Obavu má například o budoucnost nové koncepce bydlení ve městě.

Noví radní však novináře ubezpečují, že bez problémů navážou na práci svých předchůdců, a neočekávají žádné závažné změny ve vývoji města.

Nový radní a starosta Poruby Lumír Palyza chce v nové funkci zlepšit spolupráci mezi vedením města a obvody. „Byl bych velmi rád, kdyby se více dbalo na to, aby obvodům zůstala zachována možnost rozhodovat, protože asi nejlépe vědí, co jejich občané chtějí a potřebují. Aby to nebylo o tom, že město bude rozdávat úkoly a obvody na to budou jenom trpělivě bez připomínek reagovat," tvrdí Palyza.

Předpokládá, že coby nový radní bude mít větší možnost vysvětlit kolegům, o co přesně jde při plánovaném prodeji bytů v Porubě, a dohodnout se na přijatelném kompromisu, který bude vyhovovat všem.

Opozice: Škoda, že jich není víc

Petr Kausta namítl, že není pravda, že ČSSD nemusí nic vysvětlovat, že by to minimálně voličům a občanům vysvětlit měla.

„Jediné, co mě na tom mrzí je, že v těch papírech nemáme ještě jiné rezignační lístky," podotkl Kausta.

„Tak to jste mě, kolego, poprvé opravdu pobavil a udělal mi radost," kontroval Kajnar. Jeho slova o důvodech rezignace pak potvrdili i odstupující radní shodně zopakovali, že necítí politickou podporu ostravské ČSSD, a poděkovali za spolupráci starostům i ředitelům příspěvkových organizací. V čem konkrétně podporu necítí, kde je jádro sporu, ale nechtěli příliš rozvíjet ani v rozhovorech s novináři.

Odcházejícím radním chybí podpora

„Necítíme dostatečnou podporu, abychom prosazovali své vlastní cíle, tak jsem rezignoval na funkci náměstka. Pro mě osobně to je neklidná situace v klubu zastupitelů za ČSSD a nevidím, že bych v takovéto situaci mohl efektivně pracovat," řekl Boháč.

Odmítl spekulace o tom, že by se měl stát novým starostou městského obvodu Radvanice a Bartovice. „Neodcházím z rady proto, abych vyhazoval své kolegy, to kategoricky odmítám," dodal.

Ani odcházející náměstek Srba nepotvrdil kuloární informace, že by měl být novým místostarostou Ostravy--Jihu. Ostravské vedení ČSSD požaduje odchod tamního místostarosty Radima Lauka, který byl vyloučen z ČSSD. Důvodem byla údajná manipulace se stranickými přihláškami a machinace s členskými příspěvky.

„To jsou předčasné spekulace, já vůbec nevím o tom, že by obvod Jih postrádal některého z místostarostů. Samozřejmě jsem od prvního dne cítil na moje místo vysoký tlak, ale to je, myslím, obecně podstata kterékoliv politické pozice," řekl Srba.

Řekli o změnách ve vedení města:

Dalibor Madej, ODS:

Personální obsazení v Radě města Ostravy je ve výlučné kompetenci každé politické strany v této koalici. Podat návrh na odvolání a volbu člena rady je oprávněná pouze ta strana, která jej do této funkce nominovala. Druhá strana se zavazuje tento návrh podpořit. Proto nejsem kompetentní se k tomuto vyjadřovat a respektuji rozhodnutí svého koaličního partnera. Poděkoval jsem odstupujícím členům rady za jejich práci a popřál nově zvoleným členům úspěch.

Josef Babka, KSČM:

Je to záležitost politické strany, která ty bývalé členy rady nominovala, tedy ČSSD. Chtěla-li změnu, tak ji prostě provedla a udělala to bez našeho přispění. My jsme nehlasovali, považujeme důvody i celý ten akt za zástupné. Akorát to zdržuje projednávání důležitějších věcí.

Eva Dzimasová Schwarzová, hnutí Ostravak:

Já se domnívám, že si pánové řeší svoje problémy, tak ať si je řeší mezi sebou. My uvidíme, co to přinese.

Aleš Juchelka, TOP 09:

Vnímám to jako změnu uvnitř ČSSD, je to jejich věc, proto jsme se u všech bodů zdrželi hlasování. Ale nemyslím si, že to přispěje k pozitivnímu vnímání vedení města ze strany občanů. Vadí mi, že jsme se neměli možnost seznámit s jednotlivými kandidáty, je těžké rozhodnout se z minuty na minutu, to já nejsem ochotný akceptovat.

Autor: Miroslava Chlebounová

28.6.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Za brutální vraždu muž stráví ve vězení sedmnáct a půl roku

Rekonstrukce Frýdlantských mostů v Ostravě, říjen 2017
19

Pod Frýdlantskými mosty je konečně čisto! Na jak dlouho?

Surový útok trval třicet minut. Oběť se zmohla jen na vykrývání úderů do hlavy

Mlácení lidí, ničení aut, rozbíjení skleněných výplní oken a další výtržnosti. O tom všem se v pondělí hovořilo u Krajského soudu v Ostravě, který se začal zabývat případem pěti mladíků (20 až 26 let) z Krnovska.

Komentář šéfredaktora Deníku: Kdo zastaví ANO?

S jídlem roste chuť! Loni ovládli hejtmanství, letos dolní komoru Parlamentu ČR a v příštím roce může bez větších problémů hnutí ANO zaútočit i na třetí triumf v komunálních volbách. A to i v Moravskoslezském kraji, který býval dlouhou dobu baštou ČSSD.

DOTYK.CZ

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

/ GALERIE, VIDEO / Tvůrci internetových memů nespí a povolební situaci v Česku pochopitelně nenechali bez povšimnutí. Pozornost si získaly zejména čtyři momenty: vděk Andreje Babiše vyjádřený tvůrci jeho kampaně Marku Prchalovi, prohra Matěje Stropnického v čele Zelených, poměrně vysoký zisk SPD Tomia Okamury - a "nesmrtelný" poslanec Marek Benda.

Klimkovice bojují s kamiony

Zákaz vjezdu náklaďákům, nové protihlukové bariéry a zeleň, odbočovací pruh, přechod pro chodce; to chtějí v lázeňském městě, kde se lidé cítí být obtěžováni a ohrožováni provozem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT