S definitivní platností o tom ve čtvrtek rozhodl odvolací Krajský soud v Ostravě, který zamítl žalobu kyperské společnosti Retise Enterprises Limited, jež převzala pohledávky Ostrama i nástupnické firmy Transkorekta. Důvodem zamítnutí je uplynutí promlčecí dvouleté lhůty. Žaloba byla totiž podána až v roce 2000. Předchozí dokumenty hovořící neurčitě o škodách soud neuznal.

„Rozhodnutí soudu vítáme jako výraz práva, na který jsme čtrnáct let čekali,“ prohlásil bezprostředně po vyhlášení verdiktu technický ředitel Povodí Odry Petr Březina. Advokát zastupující Retise Enterprises Limited se nevyjádřil. „V této chvíli vám k tomu nic neřeknu,“ uvedl.

Kypřané požadovali přibližně jedenáct miliard korun. Jednu a čtvrt miliardy měly činit přímé škody způsobené povodněmi, dalších sedm miliard představovaly zisky ze zmařených investic, zbývající přibližně tři miliardy se týkaly úroků.

Retise Enterprises Limited přitom před rokem se svým nárokem částečně uspěla. Okresní soud v Ostravě vloni v únoru rozhodl, že Povodí Odry je zodpovědné za škody a kyperské společnosti přiznal nárok do výše 1,3 miliardy korun. Konečná suma měla být určena v samostatném jednání. Povodí Odry se odvolalo ke krajskému soudu, u kterého požadovalo zamítnutí celé žaloby. Odvolala se i Retise, která naopak chtěla přiznání celé částky, jež i s úroky činila jedenáct miliard.

Krajský soud dal ve čtvrtek za pravdu Povodí Odry. „Jsme spokojeni. Trvalo to však dlouhých čtrnáct let,“ řekl Březina.

Podle kyperské společnosti Povodí Odry dostatečně nezabezpečilo pravobřežní protipovodňovou hráz, a tím neochránilo majetek firmy Ostramo Vlček. Zástupci Povodí Odry to ve čtvrtek opakovaně odmítli. „Byla to mimořádná přírodní katastrofa nezaznamenaného a nevídaného rozsahu. Jednalo se o pětisetletou vodu. Hráze byly projektovány na stoletou vodu a katastrofě nemohly zabránit,“ řekl Březina.

Rozhodnutí krajského soudu je konečné a není proti němu odvolání. Kypřané mohou pouze podat dovolání k nejvyššímu soudu.