Hrozil jí trest v rámci sazby od půl roku do pěti let vězení. Soud nakonec ženě v těchto dnech uložil relativně mírný trest v podobě 300 hodin obecně prospěšných prací.

Požár, Ostrava, osm zraněných, zásah hasičů, 11. června 2022.
VIDEO: Silný požár domu v Ostravě, hasiči vynášeli i děti, osm lidí v nemocnici

Blažena G. byla uznána vinnou nejen z obecného ohrožení z nedbalosti, ale také ze zanedbání povinné výživy. Na své další dítě, které bylo svěřeno do péče babičky, totiž delší dobu neplatila dohodnutých 500 korun měsíčně. Dluh se vyšplhal na pět tisíc korun. Blažena G. se přiznala. K výživnému řekla: „Dostanu hmotnou nouzi a zaplatím to,“ slíbila.

Zapalovač

K požáru obytného domu ve Slezské Ostravě uvedla, že cítí vinu. „Je to moje vina. Deniska doma spala, já jsem si šla před barák zakouřit. V bytě byl zapalovač,“ řekla u hlavního líčení. Jak zdůraznila, Denisu v bytě několikrát zkontrolovala. Když zjistila, že spí, vrátila se zpět před dům.

Po chvíli uslyšela bouchání a nesrozumitelný křik svého malého dítěte. Lidé vyběhli k jejich bytu v prvním patře. Zpod dveří vycházel dým. Jeden z přítomných dveře vykopl. Z místnosti se vyvalil kouř, matračka na posteli, kde předtím spala Denisa, hořela.

Snímky z ulice v Karviné-Novém Městě, kde sociální pracovníci prováděli v červnu 2023 za asistence strážníků kontrolu v některých bytech.
Kontroly bytů v problémové čtvrti? Příspěvek strážníků sklidil kritiku

Ani během vyšetřování se nepodařilo zjistit, jak požár vznikl. Uvnitř byly kuřácké potřeby. Podle jedné z verzí Denisa škrtla zapalovačem, který v bytě matka nechala.

Evakuace

Na místě zasahovali hasiči, kteří evakuovali pětadvacet osob z obytného domu na Hranečníku. Osmnácti z nich museli nasadit vyváděcí masku. Osm nájemníků se nadýchalo kouře a skončilo v nemocnici. Škoda na objektu byla vyčíslena na 363 tisíc korun. Peníze již majiteli vyplatila pojišťovna, která částku v rámci trestního řízení požadovala po Blaženě G. Soud ale pojišťovnu s jejími nároky odkázal na řízení ve věcech občanskoprávních.

Verdikt na místě nabyl právní pomoci. Obžalovaná i státní zástupkyně rozsudek přijaly.