„Ráno tu byl neodbytný zákazník, že chce dvacet kilo krouhaného zelí… Jako by nechápal, co se stalo, a že ho může mít akorát tak uzené. Chtěl, ať mu ho tady nakrouháme,“ popisoval personál farmy fungující v lokalitě pod Skalkou od osmašedesátého roku (po privatizaci pak třicet let pod stejnou majitelkou).

Následky ničivého požáru:

Hořet tady začalo v úterý velmi časně ráno. Podle sousedů tomu předcházel výbuch.

Zahradníci: Výbuch asi ne

O výbuchu ale lidé ze zahradnictví pochybovali. „To by tady letělo do vzduchu celé.“ Venku před zcela vyhořelou budovou skladiště a prodejny zůstaly tři plynové bomby, jedna z nich očazená.

„Asi nás to nepoloží, ale pochopitelně nám to nepomohlo,“ takové vyjádření poskytla Deníku provozovatelka. Událost více nechtěla komentovat.

Zásah hasičů u nočního požáru v zahradnictví v Ostravě-Porubě, listopad 2023.
Požáru zahradnictví v Porubě měl předcházet výbuch. Škoda činí téměř milion

Odmítla spekulovat i o příčině požáru. A nekomentovali ji zatím ostatně ani policisté a hasiči. V porubském zahradnictví každopádně přišli o velkou úrodu.

„Kdyby tu nebyla vedle zatarasená cesta, tak by se hasiči k ohni hasiči dostali dříve a nebyla by taková škoda,“ myslí si bývalý učeň porubského zahradnictví, kde sousedi – dříve vyhlášení odpůrci Prodloužené Rudné – zatarasili hlavní příjezd vedoucí přes jejich pozemek.

Na jaře krupobití, nyní oheň

„Ten požár znamenal obrovskou ztrátu pro majitele i lidi, které tam zaměstnává. Já jim moc držím palce, aby se z této nemilé situace rychle vzpamatovali. Naštěstí se vše obešlo bez zranění, a to je ta dobrá zpráva,“ řekl ostravský výrobce chilli produktů Gaston, který oželel suroviny.

Poškozený autobus po nehodě.
Nehoda autobusu v Ostravě: policisté hledají svědky a zraněné

„Den před ohněm měli poslední letošní sběr papriček, které mi ve skladu chystali k odvozu. Na jaře jsme přišli o část úrody Habaner po krupobití, na podzim o asi čtyřicet kilo Carolin, Morug a Jolokií. Naštěstí máme v mrazácích snad dostatečnou zásobu,“ popisoval Gaston.

Připomeňte si, jak vypadl v září samosběr brambor v Zahradnictví Poruba:

Zdroj: Deník/Kateřina Součková

Takto vypadal zásah hasičů u požáru:

Zdroj: Youtube