„Trvá to asi poslední týden. Od té doby, co ze vchodu vyhodili bezdomovce. Máme za to, že se nám mstí,“ nechávají se slyšet nájemníci.

Situace podle nich postupně graduje, nejprve se objevuje lejno pod schránkami, pak je nakáleno dvakrát v patrech. O víkendu hoří v předposledním patře dvě rohožky (není potřeba hasičů) a dochází zde navíc k poškození jedněch bytových dveří.

Předevčírem už požární vozy na porubskou adresu B. Martinů 2 vyrážejí. Ve sklepě plane pod schody uložená válenda, chodba se plní dýmem i smradem z hořícího molitanu.

„Dvě jednotky likvidují po půl šesté požár smetí,“ uvádí mluvčí hasičů Petr Kůdela s tím, že zasažena je i kabeláž a armatury. Škoda je padesátitisícová, příčina v šetření.

A včera čtvrt hodiny po půlnoci se hasiči vracejí tentokrát lidem hoří doslova střecha nad hlavou.

„Museli jsme z postelí a ven, tam jsem se začal bulat…“ popisuje penzista z domácnosti v posledním patře. Toho odváží sanitka do nemocnice, kde dostává kyslíkovou léčbu (nadýchal se zplodin hoření). Byty kvůli ohni opouští celkem deset lidí a další jsou připraveni odejít, kdyby nastaly větší potíže.

Hasiči z Poruby, Zábřehu, Fifejd a Přívozu spěchají i s výškovou technikou, při příjezdu vidí šlehat ze střechy plameny.

Požár půdy a dřevěného krovu mají pod kontrolou do půl hodiny a stejný čas jim zabírá dohašování. Příčinu nekomentují…

Lidé mají nicméně o dvou požárech v rozmezí asi sedmi hodin v jediném domě jasno: žhářství! Původcem prý může být individuum, které jim zde škodí.

„Moc jsme se nevyspali, ale alespoň nás tu hlídali kluci od policie. Dneska už tu nejsou, kdo dá pozor, aby se nestalo něco dalšího?“ táže se jedna z nájemnic.

Sousedka přidává, že založení druhého požáru paradoxně nahrálo otevření jinak zamykaných půdních dveří kvůli lepšímu odvětrávání objektu po prvním ohni. „Hovado!“ vzkazuje viníkovi důchodce, který se po hospitalizaci vrací domů.

Podezření na žhářství má i policie, která nechává vchod prohledat kynologem se psem speciálně cvičeným na tyto případy. Události vyšetřuje jako obecné ohrožení s trestní sazbou od tří do osmi let vězení.

„My poskytujeme maximální součinnost,“ dodává Kateřina Piechowicz za Residomo coby majitele domu. Ten by také mohl po zjištění příčiny požáru zvážit i opatření pro vyšší bezpečí obyvatel.