Celou situaci řešili lidé nejen na ulici, ale i na sociálních sítích věnujících se Vítkovicím. „Kdo to tam dal a co to má znamenat? To je zase nějaký rasistický žert?" ptali se uživatelé na sociální síti facebooku ve skupině Ostrava Vítkovice. Vyvěšeným vlajkám nerozuměl ani starosta.

„Je to zvláštní, opravdu nevím, co to znamená a jaký to má smysl. Nejvíce mě zaráží, že se aktéři nezeptali majitelů domů, zda to tam mohou zavěsit. Jednoduše přijeli a vlajky pověsili. Dokonce mi zastupitelé volali a ptali se, jestli to má něco společného s volbami," uvedl starosta Vítkovic Petr Dlabal.

Podle městské policie však lidé, kteří stojí za vyvěšenými vlajkami, souhlas měli. „Nikdo se na městskou policii v této věci neobrátil, ale víme o tom. Lidé, kteří za tím stojí, dostali souhlas majitelů domů k vyvěšení vlajek. A mělo by se podle našich informací snad jednat o Brity, kteří v této lokalitě chtějí natáčet dokument," uvedla mluvčí ostravských strážníků Dana Klišová.

Tři studenti

K podivnému úkazu se však přihlásili tři bývalí studenti ateliéru Nových médií na Akademii výtvarných umění v Praze, kteří jsou nynějšími členy skupiny BlackMedia. Jejich akt je založen čistě na estetickém pocitu bez jakéhokoliv ideologického podtextu. Ve vítkovických ulicích si všimli zarezlých žerdí na skoro každém domě.

„Nikdo je nesundal, vždyť by se mohly někdy ještě hodit. Dnes už je ale nikdo nepoužívá, není v módě dávat vlajku na dům. Často si ale můžeme všimnout praporku třepotajícího se na autě, většinou při sportovním utkání. Je to jakýsi znak sounáležitosti, který si našel mnoho zastánců," uvedli mladí umělci.

Členové skupiny BlackMedia si vybrali modelovou ulici, která je plná nevyužitých držáků. „Nebudeme se nikoho ptát, nikomu tím neublížíme, nezpůsobíme žádnou škodu. A snad zažijeme město jinak, jako plnohodnotné místo," řekli členové Martin Bražina, Jakub Geltner a Viktor Vejvoda.

Jana Klusová, Tereza Pintérová