Bezmála na čtyřech hektarech se momentálně nachází svět miniatur Miniuni a tramvajová smyčka. Pokud se vše podaří, obojí se přesune a za pár let zde bude areál Ostravské univerzity (OU), jehož dominantami bude zázemí pro sport, zdraví a technologie a také Klastr umění a designu Fakulty umění. Město Ostrava totiž pozemky asi za 42 milionů korun v zájmu smysluplného využití a rozšíření centra města OU darovalo.

„Jsme jediná univerzita, která nemá vlastní sportovní zázemí. Všechna sportoviště, kde naši studenti sportují, si půjčujeme a univerzita za to platí nemalé peníze,“ konstatuje rektor OU Jan Lata s tím, že obdobná je situace i s Fakultou umění, která sídlí v budově na Sokolské třídě. „Fakulta je velice kvalitní, ale hudební část budovy, v níž sídlí, naopak naprosto tristní. Tyto kroky jsou nezbytné, abychom zůstali pro studenty atraktivní,“ přiznává Lata.

ZAPLATÍ TO EU

Univerzita chce stavbu budov financovat z peněz Evropské unie, z níž by mohla získat až 900 milionů korun, sama by se přitom na stavbě podílela jen pěti procenty.

Do konce června však musí projekt podat na ministerstvo školství, což je důvod, proč nevyhlašovala architektonickou soutěž. „Byl by to naprosto nereálný čas,“ vysvětluje kancléřka OU Monika Šumberová, jež projektem žije.

Návrh sportoviště tak vzešel od Romana Kuby z architektonického ateliéru Simona, vnější podoba Klastru, v němž budou třeba zázemí pro operní studio, hudební sál nebo desítky specializovaných učeben, pak od architekta Kamila Mrvy, který stojí například za stanicí lanovky na Pustevnách.

Obě budovy budou speciální, zatímco části pláště Klastru by měly být nasvíceny LED diodami, sportoviště zaujme už jen tím, že běžecký ovál bude v podstatě ve vzduchu a půjde se k němu dlouhými schody využitelnými i jako hlediště pro kulturní akce. Umístění oválu však není jen hrátkami architektů, ale má svůj speciální účel, kdy běžce v přirozeném pohybu budou například snímat kamery a senzory.

I PRO VEŘEJNOST

Nové budovy nebudou sloužit jen potřebám univerzity, ale budou přístupné i veřejnosti. „Dar městských pozemků proto považujeme za smysluplnou investici, která přispěje k rozvoji města i celého regionu,“ říká primátor Ostravy Tomáš Macura, podle nějž se také počítá se zrušením silnice kolem řeky (součást Havlíčkova nábřeží), která je v majetku Povodí Odry, a vytvořením pěší zóny s přístupem k řece.

Pokud OU dotaci z Evropské unie získá, začne se stavět už v létě příštího roku. V opačném případě se pozemky opět vrátí městu. V obou případech se ale výhledově počítá i s dalším rozvojem Černé louky na druhou stranu od tramvajové trati.

Kontrola obecních bytů na uliciích Pavlovova a Čujkovova v Ostravě Zábřehu, duben 2018.
Kontrola obecních bytů v obvodu Ostrava-Jih: kdo neotevírá, nemá čisté svědomí!