Obchodní dům Brouk a Babka byl postaven v roce 1928 za pouhých pět měsíců podle návrhu architekta Karla Kotase na Smetanově náměstí. Ten mimo jiné projektoval i další významnou budovu Ostravy dům České spořitelny na náměstí Dr. E. Beneše, která je momentálně k prodeji.


Stavbu navrhl pro společnost Brouk a Babka a měla se stát jejím prvním skutečně moderním obchodním domem v Československu. Během jednoho náletu spojeneckých bombardérů koncem léta roku 1944 byl Brouk a Babka zasažen a rozhodujícím způsobem poničen.

Opravy se dům dočkal dva roky po válce, kdy bylo zbouráno páté patro a vrchol schodišťové věže. Firma už ale byla znárodněna a její obchodní dům se přejmenoval na Ostravanku. Historie Ostravanky sahá až do roku 2001, kdy ji zrekonstruovala firma Librex prodávající knihy. Firma budovu ale před zhruba půlrokem prodala tuzemskému distributorovi knih společnosti Pemic Books, která v bývalém Brouku a Babkovi zřídila prodejnu Knihcentrum.cz.

Michael Cron

Podělte se o historické fotografieDeník připravuje k pětadvacátému výročí sametové revoluce 17. listopadu 1989 seriál o Ostravě před ní a dnes. Zapojte se do její přípravy i vy. Pokud máte doma historické fotografie známých míst Ostravy z jakékoliv doby před revolucí a byli byste ochotni se o ně podělit, zašlete nám je na e-mailovou adresu jakub.malcharek@denik.czPokud vlastníte „klasické" fotografie, ne snímky v elektronické podobě, můžete je přinést do redakce v Mlýnské ulici 10 v centru města. Fotografie naskenujeme a neporušené vám je vrátíme.