Termíny očkování králíků a psů, pozvánky na kulturní akce či oznámení úmrtí a pohřbu patří mezi nejčastější zprávy, které mohou občané z obvodních amplionů slýchat. „Myslím, že je dobře, že tento systém pořád funguje. Pravidelná hlášení patří k našemu obvodu od doby, co pamatuji, a podle mě je pěkné tuto tradici udržovat. Člověk se alespoň přinutí zajímat o to, co se u nás děje," řekl Deníku dvaasedmdesátiletý Jan Dlabal z Ostravy-Krásného Pole. Právě v Krásném Poli přistoupili v minulých letech ke zrenovování místního rozhlasu.

„Máme dva systémy. Jeden klasický drátový, který funguje od padesátých let minulého století, a druhý, který využívá místního signálu a napájí se z akumulátoru na sloupech veřejného osvětlení. Nevýhodou drátového systému bylo sériové zapojení, díky kterému bylo u různých amplionů různé napětí a tedy i jiná hlasitost. Proto jsme investovali do bezdrátového spojení. Vysílač stál skoro čtyř set tisíc korun a každé hnízdo, tedy tlampač pak vyšel na jedenáct tisíc korun. Do této chvíle jsme tedy celkově investovali skoro osm set tisíc korun," vysvětlil starosta Krásného Pole Tomáš Výtisk.

close Obecní rozhlas. zoom_in

A jaký je klasický průběh jednoho obvodního hlášení? „Nejdříve pustíme na několik minut hudbu. Už se nejedná o lidovky, ale nejčastěji saháme po Michalu Tučném nebo třeba Petru Spáleném. Platíme tak samozřejmě i poplatky Ochrannému autorskému svazu. Hlášení pak dvakrát zopakujeme a opět zakončíme hudbou. Naši občané si mohou zaplatit inzerci a upozornit na některé chystané akce či výročí. Za tuto službu si však účtujeme padesát korun," přiblížil Tomáš Výtisk.

Vyhnout se placení poplatků Ochrannému autorskému svazu za hudbu při hlášení se podařilo v Ostravě-Proskovicích, kde do opravy rozhlasu také investovali. „Nahráli jsme si svou vlastní znělku, kterou pouštíme před relací a po jejím skončení. Na rozhlas se díváme jako na tradiční zdroj informací a zejména pro seniory našeho obvodu je to stále důležité," popsala proskovická starostka Marie Matějková.

V některých městských obvodech však veřejný rozhlas zrušili už před časem. Lidé je tak neuslyší například v Michálkovicích nebo Hošťálkovicích „V dnešní době internetu si myslím, že místní hlášení už nejsou nezbytná. U nás vydáváme zpravodaj a informujeme lidi na facebooku či internetových stránkách. Přesto uznávám, že pro starší občany nebo pro připomenutí důležitých informací může být veřejný rozhlas výhodou," uzavřel starosta Michálkovic Martin Juroška.

KLÁRA KOHUTOVÁ