Důkladné a správné umývání rukou je jednoduchá a nejúčinnější metoda, jak omezit šíření nemocí, jako jsou například chřipka nebo žloutenka.

Bakteriemi jsou nejvíce zamořena držadla nákupních vozíků, kliky a splachovače na veřejných toaletách, kliky dveří ve veřejných budovách, madla v autobusech a tramvajích, pozor byste si měli dávat na počítačové myši a klávesnice v internetových kavárnách a mobilní i pevné telefony na pracovištích.

Ruce umýváme vždy, když vypadají špinavě, po kontaktu s penězi, před a po přípravě jídla, po návštěvě u nemocných. Rozhodně na mytí rukou nezapomínáme po použití toalety, po zakašlání, kýchnutí či smrkání, po kontaktu s domácími mazlíčky, po přebalování dítěte a manipulaci s nočníkem, po kontaktu s krví a jinými tělesnými tekutinami a před a po šetření ran.

NÁVOD NA SPRÁVNÉ UMÝVÁNÍ RUKOU

Umýváme vždy pod tekoucí vodou. Nejdříve ruce zvlhčíme a deset sekund mydlíme mimo proud vody. Umýváme prostor mezi prsty, kolem nehtů, bříška prstů, dlaně a hřbety rukou. Osušíme papírovými ručníky. Používáme antibakteriální mýdla a kohoutkem otáčíme přes papírový ubrousek.
TECHNIKANejprve se třou dlaně o sebe, pak očistí pravá dlaň levý hřbet a levá dlaň pravý hřbet, poté opět dlaň o dlaň, přičemž prsty jsou propletené. Následně zadní strany prstů se přitisknou k opačné dlani, prsty jsou uzavřené. Rotací se čistí pravý palec v levé dlani a naopak. Nakonec rotačním třením se očistí sevřené prsty v opačné dlani.