Jde o křižovatku ulic Českobratrské ulice a Sokolské třídy v centru města, kterou jako jedinou v Ostravě hlídá speciální systém monitorující jízdu na červenou a překročení rychlosti. Ukázalo se, že bezmála 350 motoristů v uplynulém měsíci považovalo semafory za zbytečnou světelnou show.

Největší hazardéřiPŘEKROČENÍ RYCHLOSTI: rekord drží řidič, který se od Bazalů řítil rychlostí 130 kilometrů v hodině.

JÍZDA NA ČERVENOU: jeden z motoristů projel křižovatkou po patnácti sekundách od změny oranžové na červenou.

Zapomněli?

Zařízení funguje od loňského října, do ostrého provozu bylo spuštěno o měsíc později. Řidiči si na kamerový dohled zvykali jen velmi pomalu. Postupně ale začalo přestupků ubývat a zdálo se, že pozitivní trend bude pokračovat. Jenže nyní přišlo zářijové procitnutí…

Během září projelo křižovatkou na červenou 341 řidičů, což je nejvíce za celou dobu. „Ty údaje nás velmi zaskočily. S něčím takovým jsme nepočítali," řekla Deníku mluvčí ostravské městské policie Vladimíra Zychová s tím, že prvenství dosud držel únor s 240 hříšníky. Poté se situace začala výrazně zlepšovat. Od května do srpna počet odhalených motoristů nepřesáhl devadesátku měsíčně. Nejméně jich bylo v srpnu, kdy semafory nerespektovalo „jen" osmdesát motoristů.

„O to více nás překvapila zářijové¨ho čísla. Více než 340 průjezdů na červenou je opravdu alarmující číslo. Řidiči jako by po prázdninách zapomněli na ostražitost a na to, že je křižovatka monitorována," dodala Zychová.

Přestupky

close zoom_in

Všechny zjištěné přestupky projednávají úředníci ostravského magistrátu. „Systém automaticky zaznamenává dva typy přestupků jízdu na červenou a rychlost. Záznam vyhodnotí Městská policie Ostrava a informace následně postupuje odboru dopravně správních činností Magistrátu města Ostravy, který zahajuje správní řízení," sdělil Deníku náměstek ostravského primátora pro dopravu Tomáš Sucharda. Úředníci zjistí majitele vozidla a zašlou mu výzvu k zaplacení pokuty. Vlastník, případně provozovatel, může označit konrétního řidiče, nebo uhradit pokutu. V prvním případě čeká člověka, jenž se přestupku dopustil, kromě pokuty i sankce v podobě trestných bodů. Druhá, příznivější varianta znamená jen finanční ztrátu.

U jízdy na červenou to podle mluvčí ostravského magistrátu Andrei Vojkovské činí 1500 korun, u překročení rychlosti tisíc korun.

Existuje i třetí možnost: „hrát mrtvého brouka", nebo vše odmítnout a absolvovat správní řízení. Zde již ale hrozí přísnější sankce včetně povinnosti uhradit náklady.

Raději zaplatí

Drtivá většina motoristů reaguje již na výzvu a pokutu zaplatí. Přesto někteří zkoušejí různé finty. Na úředníky se snaží vyzrát třeba tím, že jako řidiče označí cizince z exotických zemí.

„I tyto výmluvy jsou využívány, ale na základě změny zákona o silniční dopravě je zodpovědný za vozidlo jeho provozovatel," dodal Sucharda s tím, že totéž se týká dříve tolik oblíbených výmluv na osobu blízkou.

Za jízdu na červenou a překročení rychlosti již řidiči zaplatili přibližně půldruhého milionu korun. Další částky budou průběžně přicházet v závislosti na době splatnosti jednotlivých výzev, které rozeslali úředníci. Peníze jdou do rozpočtu města a jsou určeny mimo jiné na zvýšení dopravní bezpečnosti.

Podle zástupců ostravského magistrátu se monitorovací systém za deset milionů korun osvědčil a do budoucna se počítá s jeho rozšířením i na další místa.

„Počítáme s rozšířením, zatím ale není vytipována lokalita a termín realizace," uzavřel Sucharda.

Co všechno unikátní systém umíKřižovatka Českobratrské ulice a Sokolské třídy je zatím jedinou v Ostravě, kde je zařízení instalováno. Jde o rizikové místo s vysokým počtem přestupků. Monitorovací systém byl zkušebně spuštěn vloni v říjnu. Ostrý provoz začal ve druhé polovině listopadu. „Reagovali jsme takto na neúnosnou situaci. Systém primárně slouží k pořizování přestupkových a dopravních dat pro všechny dopravní směry a všechny jízdní pruhy zmíněné křižovatky. Jedná se především o dokumentaci jízdy jednotlivých vozidel na červenou a dále měření okamžité rychlosti. Věříme, že postupem času dojde ke zklidnění dané křižovatky a výraznému zvýšení bezpečnosti," řekl při spuštění zařízení náměstek primátora pro dopravu Tomáš Sucharda.

Jízdu na červenou zařízení kontroluje ve všech směrech, rychlost měří v Českobratrské ulici od Bazalů do centra.

Podle Suchardy je systém nastaven tak, aby se jej nedalo zneužít. „Systém zjištěné přestupky automatizovaně zpracovává a protokoluje. Každý přestupkový dokument má identifikační a časové údaje a je archivován pro další zpracování. Přestupkové dokumenty jsou elektronicky podepsány a jejich přenos je šifrován nelze je tedy modifikovat či zneužít," vysvětlil Sucharda.