Odmaturováno a odstátnicováno. Letní měsíce jsou daleko, a tak se studenti ještě před prázdninami poohlížejí po přivýdělku. Letní brigádu však sežene nejen ten nejrychlejší, ale i ten s nejvíce známostmi, shodují se pracovníci agentur, které zprostředkovávají pracovní místa na Ostravsku.

„Firmy udělaly z brigád benefity pro své pracovníky. To znamená, že pokud se ve společnosti objeví volné místo, zaměstnavatel nejprve osloví svého kmenového zaměstnance, případně místo obsadí jejich dětmi," řekl jednatel společnosti Job centrum Ostrava Radovan Burkovič a jako příklad uvedl ArcelorMittal Ostrava.

Jeho slova potvrdila i pracovnice ostravské pobočky společnosti Manpower. „Nabídek brigád je stejný počet jako v předešlých letech, ale s tím rozdílem, že nyní se místa obsazují po známostech," sdělila Deníku Martina Kosačíková.

Na poslední chvíli

Co mají ale dělat ti, kteří nemají známosti na zprostředkování letní brigády? Podle Radovana Burkoviče sice ostravské společnosti plánují pečlivě, ale nabídky pracovním agenturám zadávají na poslední chvíli. „Nejčastěji se jedná o případy, kdy je nástup na brigádu už druhý týden. Zájemci o brigádu by se měli mít na pozoru i čtrnáct dní před koncem měsíce, kdy se taktéž objeví nějaká volná místa. Na konci května hledají další síly například obchodní řetězce," uvedl jednatel Job centra Ostrava, které práci v krajské metropoli zprostředkovává už 24 let.

Kromě aktivního hledání prostřednictvím rodičů a známých by se měli zájemci o letní přivýdělek registrovat právě v pracovních centrech. Vložení životopisu do databáze je většinou zdarma. „Klientovi obratem voláme a nabízíme vhodné pracovní pozice. V tomto případě platí, že kdo dřív zareaguje, získá brigádu. Každým dnem očekáváme novou nabídku od dvou největších firem, kterým každoročně sháníme nejvíce brigádníků," podotkla recepční agentury Manpower Kosačíková s tím, že nemůže upřesnit, o jaké společnosti jde.