Modul pozemního hašení je podle mluvčí v pohotovosti od druhé poloviny července, kdy situace s požáry v Řecku eskalovala poprvé. Odřad je složen z hasičů, záchranářů a členů podpůrného týmu servisních pracovníků výrobců zásahových vozidel. "Připraveny jsou tři hasební segmenty, v každém jsou tři cisternové automobilové stříkačky, čtyřkolka s výbavou na hašení lesních požárů, dopravní automobily a vše doplňují další vozidla logistiky," uvedla mluvčí hasičů Martina Götzová.

Řecko požádalo o pomoc v pondělí v odpoledních hodinách. „V 15 hodin řecká strana požádala o pomoc, naše nabídka byla odeslána Národním operačním a informačním střediskem generálního ředitelství HZS ČR po 18h," uvedli hasiči na svém profilu sociální sítě X (dříve Twitter).

Odjezd hasičů z Ostravy:

Zdroj: Youtube

Přípravy pražských hasičů na odjezd do Řecka:

Zdroj: Hasiči Praha

Cíl: Alexandroupolis-Feres 

Cílovou destinací českého týmu bude oblast Alexandroupolis-Feres nedaleko řecko-turecké hranice, kde je nyní situace nejvážnější.

Se svolením ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) vyletí vrtulník Black Hawk.

Řecko se potýká s rozsáhlými požáry od poloviny července, kdy zasáhly střední a jižní část ostrova Rhodos. Hořelo například i u severovýchodního řeckého přístavního města Alexandrupoli, kde se ale oheň podařilo dostat z velké části pod kontrolu.

Nyní se šíří mimo jiné v oblasti Bojótie západně od Atén nebo v národním parku Dadia poblíž hranic s Tureckem. Nejkritičtější je situace v přístavu Alexandrupoli, kde se kvůli blížícím se plamenům muselo v noci na dnešek evakuovat přes 200 pacientů z tamní nemocnice. Podle deníku To Vima oheň bezprostředně ohrožuje i další části města a blízké obce, které se snaží ochránit stovky hasičů. 

Letní koupaliště Sareza v Porubě.
V kritickém stavu skončily po návštěvě koupaliště v Ostravě dvě 19leté dívky

Řecké úřady uvedly, že 90 pacientů včetně těch z jednotek intenzivní péče se přesunulo na trajekt v tamním přístavu, který bude dočasně sloužit jako plovoucí nemocnice, další nemocní zamířili do jiných nemocnic nebo do domácí péče. Město podle médií zahalil hustý kouř a radnice pro tisíce evakuovaných otevřela nouzové ubytovny v tělocvičnách, městském divadle i v kostelích.