A výjimkou pochopitelně nebyla ani Základní škola Ostrčilova v centru Ostravy.

Zástupy dětí se zde ale začaly shromažďovat už o hodinu dříve, první den totiž nikdo nechtěl přijít pozdě. Většina dotazovaných žáků se navíc po dvouměsíčním volnu na návrat do lavic těšila.

„Já jsem se těšila hlavně na kamarády, ale i na tělocvik a matematiku, to jsou moje oblíbené předměty,“ okomentovala například žačka 4.B Štěpánka. „A až vyrostu, chtěla bych být zvěrolékařkou,“ doplnila.

Tělocvik pak coby oblíbený předmět uvedly téměř všechny oslovené děti, v žebříčku popularity tedy jasně kraloval. V zapomnění ale samozřejmě nezůstaly ani další body výuky. „Já se těším i na výtvarku,“ zhodnotila třeba páťačka Kristýna.

Takřka obligátního kritického zhodnocení se pak kromě přísných učitelů dočkala místní jídelna. „Nejvíce mi ve škole vadí určitě jídlo. Myslím, že by se v kuchyni mohli polepšit,“ vyjádřil se na adresu kuchařů a kuchařek s úsměvem David z dvojjazyčné třídy 5.E2, který by se v budoucnu rád živil herectvím.

Některé věci se tedy očividně nemění. A obvyklý scénář měl ostatně i samotný průběh prvního školního dne. Pondělní dopoledne totiž ještě neznamenalo ostrý start vyučování. Po zahajovací pětačtyřicetiminutovce se tak žáci opět rozběhli do svých domovů.

Policie pak apeluje na řidiče, aby dbali zvýšené opatrnosti právě v blízkosti škol. Dobré je proto ubrat plyn a vyvarovat se tak i nečekaným dopravním situacím.

K TÉMATU

První den školního roku jako vždy nejvíce prožívali prvňáčci, kterých jsou letos v Ostravě téměř tři tisíce. Nováčky ve škole generála Zdeňka Škarvady v Porubě přivítal ve školních lavicích osobně primátor Tomáš Macura.

„Dneškem se vám mění život. Doufám, že si tento okamžik zapamatujete na celý život," řekl mimo jiné nejmladším školákům a prozradil na sebe, že když sám šel se svými dětmi poprvé do školy, byl nervóznější víc než ony.

Pavlína Vítková