Rozpočet Moravskoslezského kraje na příští rok počítá s příjmy 8,053 miliardy korun, výdaje by měly dosáhnout 6,813 miliardy. Rozdíl, tedy 1,24 miliardy korun, bude použity hlavně na splácení úvěrů, které si kraj vzal na investice, spolufinancované z Evropské unie.

Konečná výše peněz, se kterými bude kraj hospodařit, by ale podle hejtmana měla dosáhnout až 19 miliard korun. „V době sestavování rozpočtu ještě není rozhodnuto o většině státních dotací. Jde zejména o dotace z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy na přímé vzdělávací náklady, a z ministerstva práce a sociálních věcí na financování běžných výdajů, souvisejících s poskytováním sociálních služeb," vysvětlil.

Příjmy Moravskoslezského kraje sice ve srovnání s letošním rokem poklesnou o 508 milionů korun, ale o 550 milionů korun více peněz do kraje „přiteče" z daní.

Téměř o třetinu nižší než letos jsou plánované výdaje. Je to způsobeno hlavně výrazným poklesem výdajů na projekty spolufinancované z evropských peněz. Nebude se tak opakovat letošní historický rekord, kdy kraj proinvestoval 6,5 miliardy korun.

„Skončilo programové období, a objem investic proto nebude tak výrazný. Zamíří hlavně do dopravní infrastruktury nebo třeba do úprav školských objektů, které by měly přinést energetické úspory. Kraj bude zároveň připravovat také projektové dokumentace na další projekty, na to má vyčleněno zhruba 80 milionů korun," vysvětlil hejtman.

ROZPOČET KRAJE

(Pro zvětšení na obrázek klikněte)