I během jejich výkladu na místě nastala nebezpečná situace, kdy na dvouproudé silnici vozidlo v levém pruhu u „zebry“ slušně staví, zatímco druhé v pravém taktak dobržďuje…

„Vidíte to? Tohle je běžné. Nedivíme se, že poté, když ten kluk, co měl před maturitou a srazil babičku a holčičku, vyběhli z hospody štamgasti a chtěli ho lynčovat. Byl s nimi i jeden, kterého tu přejel taxikář,“ líčí autorky petice.

V té žádají o „přijetí opatření vedoucích ke snížení rychlosti motorových vozidel a kvalitní zabezpečení přechodu pro chodce v Opavské ulici u autobusové zastávky dálkových spojů a MHD z důvodu častých kolizí“.

Podpisy sbírají od minulého pátku a napočítaly jich už více než pět stovek! „Negativní reakci jsme zaznamenali jen jednu, odmítavou také. Naopak je úžasné, že tolik lidí chce dosáhnout toho co my,“ konstatují. K jejich záměru se připojují zákazníci prodejen, hosté restaurace, čtenáři v knihovně (kde je i hlavní stan petice), učitelé ve školách, rodiče jejich žáků.

„Rozhodně jsme ji podpořili! Situace okolo naší školy, a to nejen v samotné Opavské ulici je nebezpečná. Iniciátorkám jsme umožnili sbírat podpisy také na třídních schůzkách,“ říká Milena Walderová, ředitelka ZŠ Gen. Škarvady. Na archu v ZŠ Dětská je první podpis její ředitelky Zuzany Škapové.

Autorky petice jsou ve spojení s odborníky na dopravu z porubské radnice a svou žádost přepošlou (asi až po měsíci shromažďování podpisů) na magistrát. A co konkrétně ony i stovky dalších občanů chtějí? „Možností je více: Od přeložení autobusové zastávky až za přechod, přes zřízení světelné signalizace a instalaci výstražných tabulí až po zavedení úsekového měření rychlosti, anebo snížení povolené rychlosti aut a tramvají. To, abychom se nemusely bát o sebe i děti,“ uvádějí iniciátorky.

Před domem ve Velké ulici číslo 12 v centru Ostravy byly ve čtvrtek odpoledne položeny další Stolpersteine“, tedy kameny zmizelých.
OBRAZEM: V Ostravě přibyly „kameny zmizelých“