Všichni tu o tom mluví. Koho v okolí přechodu potkáte, ten o čtvrteční nehodě ví. Příčiny nehody policisté vyšetřují, nicméně fakta se nezmění. Po srážce s osobním vozidlem zemřela třicetiletá žena a devětadvacetiletý muž se s vážnými zraněními bude léčit déle než měsíc. Podle svědků měli jet po přechodě na kolečkových bruslích.

„Zahájili jsme úkony trestního řízení pro přečin těžké ublížení na zdraví z nedbalosti a přečin usmrcení z nedbalosti. V případě, že bude řidič uznán vinným, hrozí mu trest odnětí svobody až na šest let,“ sdělil policejní komisař Richard Palát na adresu devatenáctiletého muže za volantem.

„Už ten večer jsem to četla na internetu, hrozné,“ říká žena, která sama v rukou nese brusle a míří k nedalekému in-line areálu U Cementáry. „Na silnici bych v nich ale nikdy nešla, jen v areálu. Tady určitě ne. Na bruslích není ideální stabilita, nikdy nevíte, co se může stát,“ povídá zodpovědně Bronislava Olejárová.

„MALŮVKY? ZBYTEČNÉ!“

Obavy lidí, kteří dlouhodobě upozorňují na nedostatečnou bezpečnost v lokalitě, po nehodě ještě vzrostly. Není divu, za tu chvíli, co tady stojíme, překračuje povolenou padesátku nespočet řidičů. A když už nějaký jede předpisově, předjíždí jej menší dodávka a přes přechod si to žene dobrou osmdesátkou. „Přejít tady, to je děs. Aut tady jezdí milion, většinou rychleji, než mají,“ stěžuje si Kamila Tůmová.

„Zrovna se o tom bavíme. Řidiči opravdu nezastavují. Většinou musíme počkat, až je na další křižovatce červená a silnice je na chvíli volná,“ popisuje běžnou situaci na přechodu Petra Sokolová. To se podle ní nezměnilo ani v posledním týdnu, kdy silnici u přechodu pokryl červený „koberec“, nápis Pozor a značky s padesátkou. „Je to tady úplně zbytečně,“ myslí si další maminka s kočárkem Tereza Dzurko. „Navíc zrovna před chvílí jelo auto, před červenou zónou řidič zpomalil, ale stejně jel dál,“ stěžuje si žena.

LIDÉ CHTĚJÍ SEMAFOR

Není to tak dávno, co několik místních obyvatel volalo po změně. „Už několikrát jsme upozorňovali město na nebezpečnost přechodu a žádali zabezpečení semaforem. Zvlášť po otevření bruslařského areálu,“ napsala redakci Markéta Slováková. „Dostali jsme odpověď plnou výmluv, že na cestu namalují bezpečnostní prvky, zadají studii. A nedělo se opět nic. Paradoxně jen pár dní po pomalování cesty těmi prvky došlo k tragické nehodě,“ uvedla žena.

Ostatně semafor by s vděkem přijali i všichni na ulici dotázaní lidé.

Podle lidí stávající opatření nejsou zdaleka dostačující, což se týká i samotné tramvajové zastávky, která má podobu úzkého chodníku bez zábradlí. „Na bočních cestách poblíž jsou retardéry, na přechodech hlídkují policisté. Na zastávce Palkovského, kde s prominutím chcípl pes, je zábradlí a sloupků, že by člověk zabloudil. Na této enormně frekventované silnici není ani semafor, ani zábradlí, ani retardér, ani policista,“ vyjmenovává další nespokojená obyvatelka Svatava Třaskošová. Otázku má jen jednu: „Proč?“

K TÉMATU

Město Ostrava: Opatření jsou dostatečnáPodle mluvčí ostravského magistrátu Andrey Vojkovské byla možnost umístění semaforu do místa tragické nehody prověřena naposled v roce 2015 s ohledem na výstavbu in-line areálu a krajem prováděnou rekonstrukci vozovky, ale nebylo splněno ani jedno ze čtyř kritérií, které by umístění semaforu podmiňovalo. Přesto zde byl semafor navržen. „Pracovní skupiny městských obvodů Jih a Vítkovice ve spolupráci s Ostravskými komunikacemi však rozhodly, že semafor se na tomto přechodě realizovat nebude a byly provedeny stávající bezpečnostní opatření,“ sdělila Vojkovská. Zda bude město po této tragické dopravní nehodě bezpečnost lokality znovu prověřovat, není známo.

BESIP apeluje na bruslaře„Neustále bruslaře vyzýváme, aby dodržovali pravidla silničního provozu. V zákoně je zcela jasně uvedeno, jak se mají na silnicích a komunikacích chovat,“ říká koordinátor BESIP pro Moravskoslezský kraj Pavel Rakus. „Zákon na ně nahlíží jako na chodce. Na bruslích na přechody mohou, ale musí dbát zvýšené opatrnosti a stále mít na paměti onu 50procentní zodpovědnost při vstupu na přechod. Nemohou na něj vstoupit bez předchozího rozhlédnutí a prověření situace. K nehodě v Ostravě zatím nelze nic bližšího sdělit,“ dodal Rakus.