Hlouček lidí postává v úterním dopoledni na zastávce tramvají a trolejbusů před budovou hlavního vlakového nádraží v Přívoze a pozoruje dělníky, kteří dodělávají poslední detaily na rekonstruovaném přístřeší. Donedávna zrezivělé a nevábné střechy nad zastávkami dostaly nové opláštění a působí moderně.

„Už to tady bylo hodně zastaralé, takže ta oprava má něco do sebe. Hned to vypadá lépe. Je to důležitá rekonstrukce, protože lidé, kteří vystoupí z vlaku, budou mít z Ostravy lepší dojem,“ poznamenal Jan Štverka, jeden z těch, kteří si krátili čekání na trolejbus obhlížením nového přednádraží. „Ještě to chce dodělat další věci, jako třeba vyměnit poflikovaný asfalt za zámkovou dlažbu. Pak to tady bude teprve super,“ dodal.

Celková rekonstrukce přístřešku před výpravní budovou Českých drah přišla na devatenáct milionů korun. Investorem akce byl obvod Moravská Ostrava a Přívoz. „Podhledy a boční části konstrukce byly kompletně opláštěny kazetami z hliníkového plechu, vnitřní kruh přístřešku je opláštěn z laminátu. Instalováno bylo také nové osvětlení,“ přiblížila mluvčí centrálního obvodu Ludmila Kadrnková.

Líbí se Vám zrekonstruovaný prostor před ostravským hlavním nádražím?HLASUJTE V ANKETĚ VPRAVO NAHOŘE!

Změny ve funkčnosti přístřešku, který byl před rekonstrukcí v havarijním stavu, se v plné míře projeví až po realizaci dalších souvisejících investičních akcí. V plánu je rekultivace ploch před nádražní budovou, úprava kašny, vybudování ramp pro bezbariérový přístup, stavba polyfunkčního objektu s věží či sadové úpravy a instalace nového mobiliáře.

„V opravách přednádraží by se mělo pokračovat od příštího roku, vše bude záviset na finančních zdrojích. Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz bude žádat o finanční prostředky z dotačních programů evropských fondů,“ uvedla dále Kadrnková.

Práce na estetizaci přístřešku odstartovaly na počátku letošního května a podle informačních cedulí na oplocení staveniště měly trvat jen do konce června. Finišují však až v těchto dnech. Zpoždění způsobilo podle mluvčí obvodu to, že se musely projednávat změny sanace v základové části konstrukce přístřešku, a dále se rekonstrukce rozšířila o celkovou výměnu uzemnění ocelové konstrukce.

„Po odkrytí základových patek bylo zjištěno, že stávající uzemnění je zkorodované a nefunkční. Na cedulích zůstal bohužel původní termín realizace,“ dodala ještě Ludmila Kadrnková.