Hnutí Ostravak, jehož „majitelem" je podnikatel Lukáš Semerák, bylo největším překvapením komunálních voleb v našem městě před čtyřmi lety. Hlasy voličů ho vynesly do vedení radnice Moravské Ostravy a Přívozu, a v početném zastoupení i do zastupitelstva Ostravy.

Nelze se divit, že lidé tehdy dali důvěru uskupení, které kladlo důraz na svůj vřelý vztah k městu a pustilo se do drtivé kritiky zdejších politických stran a toho, co dělají a nedělají. Jenže…

Viditelné výsledky… hlásá z billboardu u výstaviště v centru města kandidátka hnutí Ostravak. Škoda že na důkaz těchto slov vidíme hned vedle dlažbu v katastrofálním stavu.Asi nelze hnutí Ostravak vytýkat, že za čtyři roky na velké radnici dál kritizovalo vedení města, a nic moc neudělalo, protože tam na to jako opozice nemělo možnosti. Přišla ale s nimi změna k lepšímu v centrálním obvodu, který měli pod palcem v koalici se slabou částí ČSSD? V tichosti navíc užívali podpory KSČM, která tak byla asi až příliš konstruktivní opozicí?

Na to, jak jsou čtyři roky dlouhá doba, by výčet pozitivních kroků v Moravské Ostravě bohužel neudělal dlouhý seznam. Mezi jejich „nejvýraznější" počiny se dá počítat to, že nesou na svých bedrech podíl na současném bídném stavu Módního domu Ostravica-Textilia. U Ostravice se na chvilku zastavme. Právě developer a tehdy začínající politik Lukáš Semerák se snažil v konkurenci dalších čtyř firem Ostravici před lety získat. Neuspěl a projekt vyhrála firma Amádeus Real. Té se však podivně nevedlo při jednáních se stavebním úřadem. A to v době, kdy už Semerák přes své „pěšáky" ve vedení obvodu Moravskou Ostravu řídil.

Obojí je jen důkazem toho, že hnutí Ostravak prostě řešilo hlavně to, jak dělat vše proti srsti vedení města, nehledě na to, co to přinese občanům. Nelze se pak divit, že s takovým přístupen za celé čtyři roky nepřišlo s žádným smysluplným projektem na oživení centra Ostravy. Dá se říct, že víc dobrých akcí v centru zašlapali, než sami vytvořili.

Nekompetentní kroky v kulturní oblasti, jako třeba klacky pod nohy Festivalu v ulicích nebo výměna šéfa obvodních kulturních zařízení za kandidáta hnutí Ostravak v letošních volbách, jsou jenom špička ledovce. Mezi pozitivní kroky v centru lze řadit snad pokus omezit hazard, ale to na první pohled nějak výrazně vidět není. Částečná snaha o transparentnost sice nebyla dotažena, ale upřít se asi nedá.

V jednom ale bude hnutí Ostravak nyní čitelnější. Jeho guru Lukáš Semerák, který je dobře známý díky své epizodní roli v knize Kmotr Mrázek od Jaroslava Kmenty, kde se pohyboval mezi pražskými kmotry, byl celé minulé období schovaný jen za funkci radního centrálního obvodu. Teď se rozhodl vystoupit jako lídr a usilovat o post primátora.

Lukáš Semerák, kamarád Víta Bárty, majitele Věcí veřejných, jiného politicko-marketinkového projektu, ale má dva problémy. Étos protestního hnutí proti nefungujícím klasickým stranám mu letos určitě vezme rozmachující se hnutí ANO. A kromě toho lidé v Moravské Ostravě mohli sledovat, že hnutí Ostravak žádný zázračný, nebo aspoň rozumný recept na řízení města nebo obce nemá.

Bude zajímavé sledovat, zda na občany města zabere nejrozsáhlejší politická reklamní kampaň v dějinách Ostravy. Billboardy jsou po městě rozesety jako mnohovrstevný koberec. Dokonce se na to téma žertuje a slogany se na sociálních sítích přizpůsobují. Za všechny na závěr jeden z nich My jsme vy, vy jste my. Ale my nejsme vy, pane Semeráku.