Nové strany, nové názvy, staré tváře

Je už tradicí, že se před každými volbami narodí nové strany, které chtějí oslovit voliče zklamané dosavadním politickým děním. Někdy tyto strany vzniknou spíš jako podnikatelský projekt, někdy jde o seskupení lidí, kteří se v politice sice pohybují delší dobu, ale z různých důvodů se se svou předchozí organizací rozkmotřili.

Už v pondělí ráno na našem webu najdete další díl předvolebních postřehů šéfredaktora Deníku, tentokrát na téma: Hnutí Semerák: My jsme vy, vy jste my

O hlasy voličů bude letos v Ostravě usilovat více takových nových partají. Největší otazníky u lidí zatím budí zejména kvůli svému názvu Toryové. Kdo to je, co to je, ptají se obyvatelé krajské metropole. Pro ty, kdo politikou nežijí dnes a denně, je to totiž název jako vyjmutý z fantasy literatury. Jde snad o nějaké dosud neznámé postavy z Pána prstenů? Ohrožuje snad Ostravu Sauron Temný pán a vládce Mordoru?

Trojice dvojsmyslných hesel na billboardech Toryů by tuto tezi mohla jen podpořit. „Ostrava nemusí být černá. Konečně řešení. Nulová tolerance." Tady se do toho skutečně někdo pouští docela zostra, jako kdyby Toryové byli nějací rytíři ze Země Dobra.

Tak složité to zřejmě nebude. Slovník wikipedie totiž říká, že Toryové byli politickou stranou v Anglii a později Velké Británii, jejíž základy vznikly v 17. století. Vyvinula se z ní dnešní britská Konzervativní strana. Tady je asi ta spojitost s tím, že dres Toryů obléká několik lidí, kteří dříve reprezentovali ODS.

A zatímco lídrem Toryů je náměstek primátora Dalibor Madej, samotný primátor Petr Kajnar po odchodu z ČSSD vytáhl do boje také v novém uskupení. Název zvolil, pravda, trochu srozumitelnější. V paralele k tomu, jakou stranu zakládal ve městě po listopadu 1989, nyní kandiduje za Ostravské fórum.

Nové strany, nové názvy, staré známé tváře… Může to zafungovat na ostravské voliče?