Sérii činů vyvolal nedávný článek Deníku o problematické skládce uhlí v ostravské části Heřmanice, kterou provozuje společnost AWT od letošního ledna (podle svědků však už od poloviny minulého roku).

V den publikování článku podala stavebnímu úřadu ve Slezské Ostravě náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová podnět ke kontrole terminálu. Proti jeho provozu je totiž stále vedeno odvolací řízení, a tudíž nemůže být schválen.

„Stavební úřad minulý týden vyzval AWT ke kontrolní prohlídce a doložení všech platných opatření ze strany příslušného stavebního úřadu,“ sdělil tiskový mluvčí slezskoostravské radnice Jan Král.

ŽÁDNÉ NEDOSTATKY

Skládka uhlí v Heřmanicích, 9. říjen 2018 v Ostravě.Zdroj: Deník / Lukáš KaboňZkraje tohoto týdne zde kontrolu na popud města provedl také ostravský inspektorát České inspekce životního prostředí (OI ČIŽP), který opakovaně hovoří o „budoucím terminálu“.

„Inspektoři zjistili, že lokalita budoucího Terminálu Heřmanice je v současné době používána jako manipulační plocha, na které je volně skladován koks a uhlí různého původu a sortimentu. Nijak se nezpracovávají a za tímto účelem zde není nainstalováno žádné technologické zařízení či stavební objekt,“ uvedla mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová, podle níž tak inspekce neshledala žádná porušení právních předpisů v souvislosti s ochranou životního prostředí.

Lidé, kteří mají dění na Terminálu Heřmanice dennodenně před očima, ale hovoří jinak. „To jste měli vidět v pondělí ráno ten šrumec! Inspekce se pochopitelně musí hlásit, takže s předstihem tu vše uklízeli, odváželi, dokonce i ToiToiky mizely, protože tu přece neměly co dělat,“ říkají svědci.

JAKO MRTVÍ BROUCI?

Když zde byl Deník včera, vyjíždělo z překladiště během krátké chvíle hned několik znečištěných vozidel s nezakrytým sypkým materiálem, odvoz probíhal i po železnici.

Celá věc působí, jako by do ní nikdo nechtěl příliš šťourat. Stavební úřad ostravského magistrátu, který o terminálu rozhoduje, jen stroze sdělil, že po posouzení věci jen potvrzuje informaci podanou odborem životního prostředí. A ten už před dlouhými měsíci vydal k provozu překladiště fosilních paliv souhlasné stanovisko.

Ilustrační foto.
Koalice v Ostravě: podepíšou strany smlouvu už zítra?

Provoz však dosud nebyl schválen, protože proti němu podal spolek AOPK (Asociace ochrany přírody a krajiny) ke krajskému úřadu odvolání.

„Části terminálu, které využíváme pro skladování a manipulaci, mají platná souhlasná stanoviska, jsou řádně zkolaudovány, a provoz překladiště tedy probíhá v souladu se zákonem,“ upřesnil za AWT záležitost její mluvčí Lukáš Kresač.

„V rámci více staveb, které na terminálu probíhají, je vedeno odvolání proti územnímu řízení, nicméně spolek AOPK již zaslal na krajský úřad dopis, ve kterém uvádí, že všechny připomínky jsou již vypořádány,“ podotkl Kresač.

Skládka uhlí v Heřmanicích, 9. říjen 2018 v Ostravě.Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň

Fanoušci Vítkovic. Ilustrační foto.
Hokejová Ostrava - to jsou Vítkovice

ZA KAŽDOU CENU

Odvolací řízení se stále ještě vede, AOPK však stažení námitek potvrdil. Upřesňuje však odůvodnění.

„Rozhodně není vše v pořádku. Místní šetření přece asně muselo ukázat, že stav uvedený v projektu je ve skutečnosti jiný! Také jsme podali námitku na systémovou podjatost, protože postup úředníků je podle nás dopředu veden k tomu, povolit za jakýchkoliv okolností,“ říká předseda spolku Jiří Pluhařík, podle něhož AOPK stáhl všechny námitky jen proto, že nechtěl být součástí předvolebních bojů politiků, kteří téma zničehonic vytáhli, a po volbách už jej zase neřeší.

Podle zjištění Deníku je neméně důležitým důvodem stažení námitek přetrvávající nátlakové jednání proti spolku. Zástupci AOPK také sdělili, že proti terminálu jako takovému nic nemají, ale jen pokud jsou dodržována protiprašná opatření v už tak znečištěné lokalitě. A ta, stejně jako maximální výšky uhelných hromad, dodržována nejsou.

Socha Věry Špinarové v Husově sadu v Ostravě.
Socha Věry Špinarové týden po odhalení stále vyvolává emoce, dokonce i hádky
Jaromír Nohavica.
Jarek Nohavica získá medaili od ruského prezidenta Putina!