„Během uplynulých čtyřiadvaceti hodin muselo být ošetřeno 109 zraněných, ve více než polovině případů po pádech. Více než desítka osob se zranila při pádech na ledu a sněhu, především v horských oblastech Beskyd či Jeseníků,“ informoval mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

Dvaadvacet pacientů uvedlo, že bylo zraněno při napadení jinou osobou. Ve čtrnácti případech pak museli záchranáři ošetřovat intoxikované alkoholem, nebo jinou psychotropní látkou.

Během novoročních oslav zasahovali záchranáři v MS kraji pouze u dvou poranění vzniklých při odpalování zábavní pyrotechniky, a to v Ostravě a Opavě. Jednalo se o středně těžké zranění obličeje a horní končetiny.

V nočních hodinách byli záchranáři voláni k šestačtyřiceti poraněným osobám, což je více než dvojnásobek oproti roku 2020.

Mezi příčiny úrazů dominovaly pády ze schodů nebo při tanci. Lidé se potýkali se zraněními hlavy či končetin, ale také s údery lahví, popelníkem či řeznými poraněními od skla.

„Zhruba polovina úrazů se přitom přihodila lidem pod zjevným vlivem alkoholu. Traumata tvořila během noci přibližně 40% všech zásahů Moravskoslezských záchranářů,“ doplnil Humpl.

Moravskoslezští policisté na přelomu roku nezaznamenali mimořádnou nebo jakoukoliv výjimečnou událost. Do silvestrovské půlnoci neregistrovali žádný razantní nárůst přijatých oznámení na linku 158 nebo událostí, které by řešili oproti běžnému dni.

„Až s blížící se půlnocí postupně přibývalo telefonátů směrem na naše operační středisko a stejně jako v jiných letech, počty řešených událostí razantně stouply až od půlnoci. Policisté řeší přes rok denně v průměru více než tři stovky událostí, včera jich bylo 334, takže takový opravdu mírný nárůst. Zato v prvních šesti hodinách nového roku jsme řešili zaokrouhleně už dvě stovky událostí,“ přiblížila statistiku mluvčí policie Soňa Štětínská.

A k jakým případům se vyjíždělo? V první řadě šlo o narušení veřejného pořádku a výtržnosti, řešili se skutky násilné i majetkové. Ale i na Silvestra zaznamenali policisté trestnou činnost - aktuálně pracují na jednotlivých případech a s několika zadrženými osobami, kdy některé případy nahlásili všímaví občané.

A dobrá zpráva - policisté nezaznamenali žádnou vážnou dopravní nehodu. Kolize v dopravě by se daly spočítat na prstech jedné ruky.

Alkohol v hlavní roli

Policisté řešili mnohé události v úzké součinnosti se zdravotníky, hasiči a strážníky městské policie – ať šlo o oblast veřejného pořádku, oznámení o podnapilých osobách, zahoření či škody způsobené pyrotechnikou.

Ani ostravští strážníci nemuseli řešit nic mimořádného. Drobné šarvátky a rušení nočního klidu, ležící podnapilce a používání pyrotechniky, to je pro ně rutina, kterou řeší o každé silvestrovské noci.

„Výkon služby byl o silvestrovské noci v ulicích posílen o desítky strážníků, kteří na zajištění veřejného pořádku a bezpečnosti dohlíželi ve spolupráci s Policií České republiky. V průběhu silvestrovského večera a noci ostravští strážníci vyjížděli více než k padesáti oznámením, kdy se jednalo o případy narušení veřejného pořádku, drobné výtržnosti či o výjezdy k odpalování zábavné pyrotechniky, k rušení nočního klidu a drobným neshodám v domácnostech,“ informoval Jindřich Machů z Městské policie Ostrava.

Jak už to tak bývá - u většiny případů sehrál samozřejmě svou roli alkohol. Z pohledu ostravských strážníků se tedy jednalo o klidnější přelom roku, kdy nebyla zaznamenána žádná mimořádná událost či hromadné narušení veřejného pořádku.