Předseda ODS a premiér Petr Nečas vyzval voliče ODS, aby ve druhém kole senátních voleb dali přednost stávající senátorce a starostce Mariánských Hor a Hulvák Lianě Janáčkové (Nezávislí). Tu jeho podpora potěšila, rozčílila však ostravskou ODS, která s Janáčkovou několik let bojuje.

Mnozí se na premiéra zlobí i proto, že by jeho výrok mohl stranu poškodit i v povolebních vyjednáváních. Soupeř Janáčkové ve druhém kole senátních voleb Antonín Maštalíř totiž prohlásil, že za této situace by mohlo být ohroženo další pokračování koalice ČSSD s ODS na slezskoostravské radnici, kde byl v minulém volebním období starostou a v této funkci zřejmě setrvá i v nadcházejících čtyřech letech.

„Vystoupení pana Nečase považuji za podpásovku. Je to nefér takto adresně veřejně podpořit jednoho kandidáta. Urazilo mě to. Počkám, jak dopadnou senátní volby. Do té doby budu seriózně o koalici na slezskoostravské radnici vyjednávat se všemi politickými subjekty, které se dostaly do obvodního zastupitelstva. Jsem v situaci, kdy si můžu vybírat, připouštím, že mě může ovlivnit i vystupování představitelů ODS. Na stole je šest možných variant povolebního uspořádání,“ uvedl Maštalíř.

I v dalších ostravských obvodech to po výroku premiéra asi ODS nebude mít jednoduché. Například v Ostravě-Jihu, kde v předcházejícím období vládla v koalici s ČSSD. Stávající starosta sociální demokrat Karel Sibinský dostal ve volbách tak silný mandát, že si může vybírat, s kým půjde do koalice. Pokud se tu ČSSD rozhodne, může vést radnici tohoto nejlidnatějšího ostravského obvodu i sama.

Na čí straně jste ve sporu o podporu Liany Janáčkové?HLASUJTE V ANKETĚ VPRAVO NAHOŘE!

„Bude těžké vysvětlovat, že uvažujeme o další spolupráci s ODS, když jejich předseda z nás dělá rudé ďábly. Je mi občanských demokratů až líto, protože jim pan Nečas nešťastně zkomplikoval povolební vyjednávání,“ reagoval Sibinský.

Neúspěšný kandidát do Senátu za ODS Lukáš Ženatý, který byl v minulém volebním období náměstkem sociálnědemokra­tického primátora v Ostravě, míní, že předseda strany nezná situaci, protože jinak by si podobná doporučení rozmyslel. „Pro ostravskou ODS je podpora Liany Janáčkové nepřijatelná,“ řekl Ženatý.

Situací se zabývala i oblastní rada ODS. „Ostravská ODS postavila kvalitního kandidáta a jiného kandidáta nemá,“ uvedl ostravský předseda Tomáš Petřík. Myslí si, že tato situace další koaliční vyjednávání o složení městské rady neovlivní.

Také předseda ostravské ČSSD a člen vyjednávacího týmu o koalici na ostravské radnici Miroslav Novák je přesvědčen, že „tyto malichernosti“ nebudou mít na povolební uspořádání v Ostravě zásadní vliv. „Nedělá nám to radost, ale ostravská ODS se od doporučení premiéra distancovala. Asi by bylo vážnější, kdyby podobná doporučení zazněla z úst ostravské ODS než od člověka, který před půl rokem ani nevěděl, že Rožnov pod Radhoštěm není součástí Moravskoslezského kraje,“ prohlásil Novák.

Liana Janáčková si podpory premiéra Nečase velmi váží. „Nemyslím, že by mě podpořil z neznalosti věci. Celou situaci bych charakterizovala jako uražené city těch, kteří ve volbách neuspěli. Nechci nic hrotit, prosím o podporu rozumných lidí, ať občané v druhém kole senátních voleb zvolí rozumnou variantu. Pokud chce ODS ve městě pokračovat v harmonickém manželství s ČSSD, je to její záležitost, nechci se do toho míchat, odmítám být součástí nějakých her,“ prohlásila Janáčková.

Starostka Mariánských Hor a Hulvák Liana Janáčková byla členkou ODS do roku 2004, kdy ze strany vystoupila kvůli sporům na mariánskohorské radnici. Ve stejném roce kandidovala do Senátu za hnutí Nezávislí, ve volbách porazila Hanu Herákovou z ODS. Za Nezávislé kandidovala i v komunálních volbách před čtyřmi roky. V Mariánských Horách a Hulvákách vyhrála. Volební vítězství však Nezávislým nezajistilo místa v radě obvodu. Vyhráli totiž „málo“, proto nakonec skončili s komunisty v opozici. Starostou se stal Radomír Michniak z ODS. V radě pak byli členové ČSSD a KDU-ČSL.

Zhruba po sedmi měsících se Janáčkové se podařil „převrat“ a dostala zpátky křeslo starostky. Vztahy mezi koalicí a opozicí byly pak po celé období vyostřené. Obvod pod vedením Janáčkové byl také půldruhého roku pod kuratelou – ve veškerých záležitostech obvodní samosprávy rozhodovala rada či zastupitelstvo Ostravy, které ovládala koalice ODS s ČSSD. Možnými nesrovnalostmi v hospodaření obvodu, na které tato koalice poukazovala, se zabývala i policie. Případ ale před časem odložila. Vedení města Ostravy se závěry policie ale nesouhlasilo a obrátilo se na ministerstvo spravedlnosti­.
Všechny články k senátním volbám v Ostravě ČTĚTE ZDE!