Film je součástí projektu návratu rysa ostrovida do volné přírody, který probíhá na Slovensku v oblasti Velké Fatry. Má upozornit na to, že těchto vzácných šelem ve volné přírodě ubývá.

„Ředitel ostravské zoo Petr Čolas byl nadšený myšlenkou vrátit dvě zvířata do volné přírody. Bral to jako malou satisfakci slovenské přírodě za to, že zásobovala nejen česká zoo rysy. Formou deníku přinášíme aktuální informace, fotografie, videa ze života dvou rysích mláďat, která se připravují na nelehkou úlohu: přežít ve volné přírodě plné nástrah,“ vysvětlují svůj záměr tvůrci filmu – profesionální fotograf a filmař Tomáš Hulík a terénní zoolog Miloš Majda.

V osmdesátých letech minulého století se totiž uskutečnil projekt návratu rysa do české přírody i na další místa v Evropě. V Česku už rysi nebyli, z přírody vymizeli na konci devatenáctého století – byli vystříleni. „Projekt spočíval v tom, že na Slovensku, kde divocí rysi přežívali, se legálně odchytávala mláďata a ta se převážela právě do naší zoo. Zde nějakou dobu pobývala a poté byla vypouštěna na Šumavě, dále pak v Německu, Rakousku, ve Slovinsku, v Itálii. Tento repatriační projekt byl tehdy velmi úspěšný a i díky němu se rysi opět rozšířili na mnoho míst Evropy,“ vysvětlila mluvčí zoo Šárka Kalousková.

Film vznikal více než dva roky. Za jeho tvorbou jsou stovky dní náročné práce nejen ve studiu, ale hlavně v terénu. Podrobné informace o průběhu celého projektu obsahují webové stránky www.navratrysov.sk.

Předpremiéra filmu na Slovensku se konala 19. října. Jeho premiéra je naplánována na 11. listopadu a uskuteční se ve výukovém centru zoo od sedmnácti hodin.

Všechny články k ostravské zoo ČTĚTE ZDE!