Činohra Národního divadla moravskoslezského (NDM) uvede už zítra v ostravském Divadle Jiřího Myrona v české premiéře drama Viliama Klimáčka Sissi (Útěky Alžběty Rakouské). Tato demytizující současná slovenská hra dosahující až antických rozměrů představuje Alžbětu nejen tak, jak ji známe, ale poodhaluje nám tajemství, o nichž většina z vás možná neměla ani tušení.

V titulní roli se představí Pavlína Kafková.

MODERNÍ ŽENA

Příběh císařovny Alžběty Rakouské nebo spíš jak ji znala a jak si ji zamilovala celá Evropa Sissi není žádný dramaturgický objev. Její okouzlující osobnost, jíž si dokázala podmanit každého, nehledě na národnost, a její nikdy nekončící souboj s dvorem a jeho přísnými pravidly jsou známé takřka každému.

VENKOVNÍ vizualizace nového komunitního centra pod ZŠ Karla Pokorného.
Všichni spolu aneb Komunitní centrum, které v Ostravě chybí

„Slovenský dramatik Viliam Klimáček ve svém dramatu Sissi (Útěky Alžběty Rakouské) však nesleduje pouze osud jedné z nejoblíbenějších historických osobností evropských moderních dějin, ale postavu Sissi nahlíží i prizmatem moderní ženy. Je samostatná, sebevědomá, vzdělaná a krásná, ale stejně tak osamocená, frustrovaná a trpící," uvedla dramaturgyně Sylvie Rubenová.

„Poslední premiéra činohry NDM v této sezoně uzavírá sérii autobiografických divadelních textů o výjimečných osobnostech (Je uchvatná!, Car Samozvanec, Zamilovaný Shakespeare). Text Viliama Klimáčka je skvělým portrétem výjimečné ženy.

Je to portrét i plný bolesti, chladného odstupu k nejbližším, absence lásky a obrovské touhy po svobodě," dodal režisér inscenace Peter Gábor.

V titulní roli Sissi se diváci mohou těšit na Pavlínu Kafkovou. „Sissi mě zajímala už dříve, aniž bych věděla, že ji někdy budu hrát. Dostala jsem se k různým materiálům o jejím životě, teď začínám objevovat jiné. Trošku předběhla svou dobu v mnoha ohledech," řekla herečka.

Tým herců doplní Petra Lorencová coby věrná společnice Ida Ferenczyová a nebudou chybět další členové císařské rodiny Petr Houska jako císařpán František Josef I., tchyně a věčná rivalka arcivévodkyně Žofie v podání Marie Logojdové, problematického syna korunního prince Rudolfa ztvární David Janošek. V dalších rolích se můžete těšit například na Ladu Bělaškovou, Ivana Dejmala, Františka Strnada, Kateřinu Vainarovou a další herce jako členy všudypřítomného vídeňského dvora. Výtvarné spolupráce se ujali scénograf Michal Syrový a kostýmní výtvarnice Alena Schäferová. To vše roztančí Kristýna Slezáková na hudbu Nikose Engonidise

Ilustrační foto.
Muzejní noc v Ostravě nabízí řadu lákadel