Na případ poukázal Martin Kolář, předseda novobělské místní organizace (MO) ČSSD.

„Tomu pánovi je sedmadevadesát let, stále mu záleží na členství v naší straně a sám nás kvůli tomu kontaktoval. Chtěl pokračovat dále, požádal si o přeregistrování v místě bydliště, což mu ale nebylo umožněno,“ vysvětlil s tím, že o situaci informoval i „přátele“ na krajské úrovni.

Kontrakt s médii sedmadevadesátiletý pamětník a veterán ČSSD podle předsedy MO odmítl. „Netouží po publicitě. Má jen zájem v souladu s nařízením vedení strany přeregistrovat členství u sebe doma. Ve svém věku špatně chodí a my spoléhali na lidskost, že se za ním komise zastaví,“ popisoval Kolář.

Asi vůbec nejstaršímu ostravskému sociálnímu demokratovi přišlo následně oznámení, že 14. se července uskuteční v Praze jednání o náhradním termínu k přeregistraci členů, kteří se jí nemohli 20. a 21. června z vážných důvodů zúčastnit.

„Písemně jsem upozornil, že pán o žádný náhradní termín nežádal. Dotázal jsem se na další postup, ale zatím bez odpovědi,“ líčil Kolář.

Krajská tajemnice ČSSD Petra Krejčířová se nechala slyšet, že v dané záležitosti bude moudřejší za týden: „Nějaký posun uvidíme po jednání na předsednictvu. Nevidím ale důvod, proč by nemohli k tomuto členovi přijít.“ Vedení strany, jak doplnila, má řešit okolo padesáti žádostí o dodatečnou přeregistraci.

Zdroje z ostravské ČSSD ale vyslovily obavy, aby se to vše stihlo: „Podle řádu musí být přeregistrace ukončena do šedesáti dnů od rozhodnutí předsednictva o tomto kroku a to bude 19. července.

Náhradní termín se tedy nestihne svolat. Takže buď vedení strany určí nějaké datum, a poruší tím řád, anebo žádný náhradní termín nebude. Zájemci tím pádem mají smůlu. Případně se mohou stát zcela novými členy, kteří však nemají taková práva jako ti víceletí, nemohou třeba kandidovat do orgánů a komisí.“